ПРИМЕР ЗА СОРАБОТКА ПОЗИЦИЈА – ОПОЗИЦИЈА

Премиерот на Австралија , Тони Абот и неговиот жесток опозиционер Бил Шортен. Заедничка подготовка за прослава на Божиќ! Одличен примерор како требаат да функционираат позицијата и опозицијата кога станува збор за заеднички интерес како интерес на граѓаните.

Read more

АВАНТУРАТА –  АЉАСКА

Посебна и речиси недопрена Аљаска е една од дестинациите кои во животот барем еднаш треба да се посетат. Приказната за Аљаска е една од најнеобичните во светската историја. Во 19. Век припаѓала на Русија, ама цар Александар Втори ја продал на Америка за 7,2 милиони долари. Тогаш американците нивниот државен секретар го осудиле поради мислење дека е “најглупа трансакција на […]

Read more

ЛИВАДА ДО НЕБОТО

Матерхорн (германски: Matterhorn, италијански: Monte Cervino, француски: Mont Cervin) — врв на Пенинските Алпи. Лежи на границата помеѓу Швајцарија и Италија. Висок е 4.478 метри и е еден од највисоките врвови на Алпите. Исто така е еден од најопасните врвови на Алпите: од 1865 – кога бил прво искачен – до 1995, повеќе од 500 алпинисти загинале качувајќи се. Од […]

Read more

СОТРИ МЕ НЕЖНО! СКУЛПТУРИ ПОД ВОДА

Гренада е островска држава , југоисточно од Карибите. Се граничи со Венецуела, Тринидад и Тобаго и Свети Винсент и Гренадините. Била прво француска колонија, потоа британска, за да својата независност ја стекне во 1983 година. Гренада – Парк на скулптури под вода. Оливера Доцевска

Read more

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕДАВАЊЕ – ПАТОЛОШКИ НАРЦИЗАМ

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕДАВАЊЕ – ПАТОЛОШКИ НАРЦИЗАМ МИТ Факултет за психологија и г-н Sam Vaknin продолжуваат со соработката со ново предавање на тема „Pathological Narcissism in the Individual, Family, and Society“. Предавањето ќе се одржи на 13-ти декември 2014 во 12 часот , во новите простории на МИТ Универзитет во центарот на Скопје, спроти споменикот на Александар Македонски, во зградата на […]

Read more

Лобирање – Сигурност дека сечиј глас и идеја може да се чујат

ШТО Е ЛОБИРАЊЕ? Сигурност дека сечиј глас и идеја може да се чујат! Лобирањето е посебен облик на придобивање на влијателни поединци или групи. Тоа е развивање на ефективна комуникација со оние кои имаат формална и неформална моќ. За лобирањето често се зборува со презир, кога импликацијата е дека луѓето со некоординирана социоекономска моќ, преку убедувањето го корумпираат законот, со […]

Read more

ДАЛИ ХИЛАРИ Е ИДНИОТ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА САД?

Хилари Клинтон едвај треба со прст да мрдне за да ги освои со неверојатен успех претседателските избори, што се само 405 дена од сега. Една неодамнешна анкета на Блумберг Политика покажа дека 62 отсто од демократските гласачи во Њу Хемпшир, изјавија дека ќе ја поддржат Клинтон за претседател во 2016 година.

Read more

СЕБАСТИЈАН КУРЦ – ОРУЖЈЕТО ВО УКРАИНА МОРА КОНЕЧНО ДА “СТИВНЕ “

Оценува министерот за надворешни работи на Австрија. Курц порачува дека после балканските војни кои однесоа повеќе од 100 000 човечки животи, не смее да се дозволи понатамошно крвопролевање во соседството. “ОБСЕ обезбедува најдобра платформа за решавање на конфликтот и има долгогодишно искуство и неопходни инструменти за враќање на изгубената доверба”,   вели Курц. На самитот во Базел, каде се одбележува крајот […]

Read more

БОРБА ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ

Обама испраќа набљудувачи на Балканот Министерството за правда на Соединетите Американски Држави (САД) праќа обвинители и претставници на други истражни канцеларии како набљудувачи во некои земји од Западен Балкан, каде што ќе се провери колку секоја земја ќе помогне  во борбата против тероризмот, објави Вашингтон тајмс. Преку овој вид САД сака да ја зајакне  контролата на терористичките активности што во […]

Read more

УМОТ КАКО КОШМАР

Предавање- Умот како кошмар Во среда ( 22 Октомври), во 13 часот во амфитеатарот на МИТ Универзитет, водечкиот светски експерт за нарцисизам д-р Сем Вакнин ќе одржи предавање на тема „Умот/свеста како ноќен кошмар“ – TITLE: „The Mind as a Nightmare“: We are all acquainted with mental health disorders such as paranoia, schizophrenia, bipolar disorder, or autism. But there are […]

Read more
1 73 74 75 76 77 78