ДА ГИ ПОТТИКНЕМЕ СТАРИТЕ ЗАНАЕТИ

Во  Јавната општинска установа – Дом на култура , Лазар Софијанов, во Кратово, од 27.11.2014 година, преку проект од областа на креативни работилници, подржан од Министерство за култура на Република Македонија, поставена е грнчарска работилница – Керамичка школа, од Илија Ристовски , грнчар од Неготино и Славољуб Стефановиќ – грнчар од Кратово. Во грнчарската работилница, учество зедоа и најмладите, кои […]

Read more

ДОБРО УТРО КРАТОВО

Утро е , петти декември.Градот се буди покриен од маглата на околните шуми . Розите сеуште цветаат розови по камените ѕидови. Камените блокови и камените мостови, безмалку се романтични, како љубовник на реката која тече низ огромните зелени камења. Ако се спуштите на кејот го слушате тивкиот звук на водата кој се спојува со миризбата на снегот кој допрва доаѓа. Велат […]

Read more

ЗА СИРОМАШТИЈАТА

Како никогаш досега немало толку различни “групи” на сиромашни луѓе. Помалку или повеќе образовани, од град или село, млади или возрасни, можат да се поделат во неколку групи (Во оваа поделба не ги сметам привилигираните семејства и поединци кои имаат големи плати, хонорари, профити, и слични убавини) Сиромашни се- 1) Неколкучлени семејства во кои само еден има некакви месечни примања. […]

Read more

СЕКОЈ УМЕТНИК ТРЕБА ДА БИДЕ СЛОБОДЕН

Во четврток во 17.30 часот, во Матица Ексклузив, ќе се одржи промоција на романот Ѕвездата на Егер, класичен унгарски роман од Геза Гардоњи, во превод на Паскал Гилевски , со поговор на авторот. На промоцијата ќе зборуваат амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Јожеф Бенце и Раде Силјан како и државен секретар за култура и научна дипломатија Ијѓарто Иштфан. Дејствието […]

Read more

Покана на Рок & Рол Академија

ПОКАНА ЗА РОК АКАДЕМИЈА- 50 ГОДИНИ РОК & РОЛ ВО МАКЕДОНИЈА На 10.12.2014 , 20 часот , во МКЦ, во Скопје, РОК -КОР , Орфеј, МК, и Симеон Иванов Канго со Константин Икономов, Ве покануваат на Рок Академија, по повод 50 години Рок & Рол во Република Македонија. На Рок Академијата ќе присуствуваат бројни гости од рок и култура сцената […]

Read more

НЕГА НА КОЖА ВО ЗИМА

Во зима на лицето и телото им треба поинтензивна нега,  ако сакате да избегнете непријатни симптоми, како што е дехидрирана кожа, чешање и црвенило, треба да преземе соодветни мерки и заштитите кожата од ниски температури и негативни надворешни влијанија. Хидратација Користете нежен сапун или хидратантен гел за туширање и користете хидратантен лосион за  кожа по туширање ќе им помогнете на […]

Read more

РОЗЕНТАЛ ФЕНОМЕН   

Овој феномен е исто така е наречен Пигмалион ефект. Според грчката митологија, Пигмалион бил скулптор кој се заљубил во статуа на една убава жена која што  тој сам  ја направил. Со помош на Афродита божица на љубовта, но исто така и неговата голема желба, статуата оживеала. Суштината на пророчанството кое само се исполнува  е дека  големи  очекувања и верувања влијаат […]

Read more

Дали Хилари е идниот Претседател на САД?

Хилари Клинтон едвај треба со прст да мрдне за да ги освои со неверојатен успех претседателските избори, што се само 405 дена од сега. Една неодамнешна анкета на Блумберг Политика покажа дека 62 отсто од демократските гласачи во Њу Хемпшир, изјавија дека ќе ја поддржат Клинтон за претседател во 2016 година.

Read more

Политичка психологија на Балканот

Постои потреба за подлабока анализа на причините за вековен феномен на политичка психологија на Балканот, од длабочината на разбирање на проблемот зависи  успехот на методата што се применува на решавање на проблемите. Самата критика на плодовите на  политиката психологија – на култот на личноста, конзервативизмот, презир и омраза кон луѓето со друга идеологија, вера, нација и раса – не може […]

Read more

Лекување против зли демони?

Во племенските заедници болните членови на племето им создавале проблеми и затоа лечењето се состоело во фрлањето на болните од карпа. 5 000 год. п.н.е. се верувало дека болните се опседнати со зли демони и ги лекувале така што на черепот им правиле дупка со клин, злите демони полесно да излезат. Во Археолошкиот музеј на Македонија има изложено два скелети […]

Read more
1 70 71 72 73 74