“Најдобро“ од ЕМА

14111978_10210465065970953_575331134_n

ЕМА е ново и надежно име на нашата музичка сцена. Нејзиниот најнов сингл носи наслов “Најдобро“ и е љубовна поп балада спакувана во рок/аренби аранжман. Изведувач: ЕМА(https://www.fb.com/ema.com.mk) Тема: НАЈДОБРО Музика: Даниел Данн Текст: Ксенија Николова Аражман: Даниел Данн, Иле Спасев ПРОМОТИВНОТО ВИДЕО МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ И СПОДЕЛИТЕ ПРЕКУ СЛЕДНИОВ ЛИНК: https://www.youtube.com/watch?v=0l285MYy_Vc ЗА ИЗВЕДУВАЧОТ: Таа е дипломиран стручен забен техничар, […]

Read more

Бом-бом, бомби (31) – пишува Трајче Кацаров

12512441_10153860265375295_2416392688016546625_n

Трајче Кацаров Во почетокот на месец март во градот се раширила веста што во истото тоа време се ширела низ целата државичка. Станувало збор за убиството што се случило близу јужната граница на земјата. Поради климатските услови што го чинеле судирот на континенталната и медитеранската клима, во градот близу јужната граница, се’ позачестени биле нервните заболувања. Тоа можело да се […]

Read more

Караванот на слободата во Кавадарци

13912646_1808319846050029_5835706640506992281_n

превземено од https://www.facebook.com/events/289015991474833/ (повеќе на civil.org.mk) Караванот на слободата на Цивил Центар за слобода, проект на УСАИД, со голем мултимедијален хепенинг, ќе биде во Кавадарци на 19 август (петок). Бендовите Бени и Нон Стоп, Шутка Рома Рап, ПМГ Колектив и Смоук Шејкерс ќе настапат на големата сцена на Градскиот плоштад, со почеток во 20 часот. На сцената ќе настапат и […]

Read more

Излезе новиот сингл на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann) -” SUNSHINE”

13934948_1048310781885238_4118604713811106755_n

Излезе новиот синг на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann). Ова тема е навистина неверојатно и необично музичко остварување кое ќе допре до Вашите длабочини и ќе Ви внесе Сонце во душите https://www.youtube.com/watch?v=07ne6IRMjkc На фејсбук социјалната мрежа на која го презентираа настанот/синглот, тие напишаа: https://www.facebook.com/events/1073969106017233/ “Драги пријатели, фанови, соработници ова е нашиот нов сингл. Преслушајте, коментирајте, СПОДЕЛЕТЕ… […]

Read more

Сегрегација и злоупотреби – Охридски договор

13537574_162694120811486_8568442756432714957_n

Пишува Оливера Доцевска “Сегрегацијата е поделба на луѓето во етнички, расни или други групи во секојдневниот живот.” Навистина можеби Охридскиот договор беше замислен како основа за подобра иднина. Неговата содржина ми е добро позната. Овој Договор во многу и не се разликуваше од Уставот на Република Македонија ( според Бадентер еден од најдобрите во светот), а најклучното беше тоа што […]

Read more

Апел од Јустиција за итно активирање на единиците на цивилна заштита и брза интервенција – Национална платформа за справување со ризици

13934675_10210465188734438_2204511795015574604_n

Република Македонија во 2009 година усвои Национална платформа  за намалување на  ризици од катастрофи и несреќи . Република Македонија во 2010 година беше Ко – Претседавач на Европскиот форум за намалување на ризици од катастрофи. Националната платфрма ги покрива сите нивоа на власта и допира се до месните и урбаните заедници. Таа е организирана на локално, регионално и национално ниво, […]

Read more

“Перото може да спаси живот” – македонските писатели за помош на настраданите

13920580_1091350067599194_2509016369132105933_n

Пoд мотото “Перото може да спаси живот”  денес, на 11.08.2016 година, од 11-18 часот на собирен пункт во Сити мoл – Скопје, македонските писатели и издавачи се организираа со донации на своите книги и дела, со целокупниот приход од продажбата на книгите да дадат мал удел во хуманитарна помош на настраданите во поплавата која се случи на 06.08.2016 година и […]

Read more

“Караванот на Слободата” на Цивил – Центар за Слобода продолжува кон југоистокот на Македонија

Leaflet-Strumica-02a-1-300x212

превземено од http://freedom.mk/2016/08/karavanot-na-slobodata-patuva-vo/ Утре, (среда, 10 август 2016), Караванот на слободата ќе допатува до Гевгелија, Дојран, Валандово и Богданци. Настаните ќе започнат во 14 часот во центарот на Валандово, Богданци и Дојран со ди-џеј сетови и проекции на артистите и презентации од страна и активистите на Караванот за претстојните настани и нивниот распоред. Караванот потоа ќе продолжи кон Гевгелија, каде […]

Read more

Караванот на слободата на Цивил – Центар за слобода со голем концерт во Велес

VELES-ad-01-990x500_c

превземено од: freedom.mk Караванот на слободата на Цивил- Центар за слобода, денес , на ден 05.08.2016 година се наоѓа во Велес. Од 16:00 часот во Велес – Слободна зона ќе бидат поставени инфо штандови на Караванот и други граѓански иницијативи,  а на сцената ќе настапат ди-џеј сетови на CIVIL Art Freedom Crew. Од 18:30 до 20:00 часот ќе се одржи дебата на […]

Read more

Караванот на слободата на Цивил – Центар за слобода на Дримон фестивалот во Струга

13770340_1797079320507415_3942903101604554823_n

превземено од: https://www.facebook.com/FreedomCaravan/?fref=ts Денес, (сабота 30 јули), на плоштадот во Струга, во рамките на Дримон фестивалот, ЦИВИЛ – Центар за слобода и Караванот на слободата ќе настапат со своја програма. Настанот започнува во 20 часот со ди-џеј сет на CIVIL Art Crew. Ќе следуваат поетски читања на Елена Пренџова и Теута Ајдини – Јегени, видео проекции на прилози на серија […]

Read more
1 2 3 4 5 72