Тениски турнир на Тениски клуб Куманово и гости, по повод 11 Октомври

14670908_966037460167662_2693989704721693979_n

+ галерија Во сабота, на 15-ти Октомври, од 10 часот, на новите четири (4) тениски терени, до Спортска сала Куманово, ќе се оддржи тениски турнир за млади тенисери во категории црвен, портокалов, зелен тенис, до 14 и до 16 години. Турнирот се оддржува по повод 11 Октомври. На турнирот ќе учествуваат тенисерите од клубовите ТК Куманово 2010,  ТК Тумба, со […]

Read more

Повик за животни приказни на Македонската платформа против сиромаштија – МППС

slika-za-prikacuvanje

Во пресрет на 17 октомври, меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата Македонската платформа против сиромаштија – МППС, започнува интензивна медиа кампања. Подолу го споделуваме интегрално повикот на МППС: ” Драги пријатели, познати и непознати … Ако ве мачи вас или вашите блиски СИРОМАШТИЈА, НЕВРАБОТЕНОСТ, БЕСПАРИЦА, раскажете ни ја таа животна приказна БЕЗ СРАМ, НЕ СТЕ САМИ, повеќе од 1 000 […]

Read more

“Заборавениот троножец на кој сите треба да седнеме” – Митко Гогов

14625357_10154553024467790_701566902_n

“деновите во кои се судруваме, но како кадри од погрешни филмови се оттуѓуваме, се одминуваме” Митко Гогов Mитко Гогов е роден 1983-та година во Скопје, Македонија. Пишува поезија, кратки раскази, есеистика и публицистика. Пишува и хаику, сенриу, ренга кои ги објавува повремено во микроблогосферата twitter. Неговото творештво досега е застапено и преведено во неколку антологии, стихозбирки и списанија за литература […]

Read more

Голема донација од Република Турција за децата од Општина Студеничани

14619957_1127526680633743_278718066_n

Вчера, на ден 06.10.2016 година ( четврток) во просториите на ОУ,,МУСТАФА КЕМАЛ АТАТУРК,, Долно Количани – Скопје, од страна на директорот на училиштето м-р Сабри Имер беа доделени зимски обувки за учениците од Централното и подрачните училишта во Вртекица , Горно Количани , Црвена Вода . Оваа донација , со вредност од над 10 000 евра , е обезбедена од […]

Read more

Кој ќе ја плати сметката? – Искреноста во настапите на Џабир Дерала

10474503_266988283493182_1801751247227078950_n-2

фотографија  Цивил – Центар за слобода Џабир Дерала(Xhabir Deralla) е роден во 1967 година во Тетово. Студирал Историја на филозофијата на Скопскиот Универзитет. Од 1988 до 2000 година бил новинар и уредник. Работел во Млад борец, Пулс, Студентски Збор (1988-1993). Бил програмски директор на Студентското Радио во периодот од 1994 до 1995 година.Во граѓанското општество е активен од 1990 година. […]

Read more

“И јас трчам за Ведран”, Розева трка 2016 – Pink Run 2016 во Крива Паланка

14102265_1755371044751741_2567966660277152296_n

  Во недела , на ден 18.09.2016 година, ќе се оддржи Розева трка 2016 – Pink Run 2016 во Крива Паланка , под слоганот “И јас трчам за Ведран”. Настанот  оваа година e во спомен за луѓето што ги изгубивме… Марјан Носталгија, Билјана Џидрова Пакиќ, но и инспирација и поддршка за ХЕРОЈОТ Ведран Велиновски детенцето што ги изгуби братчето и […]

Read more

Нашиот Марко Андонов , НОВ БАЛКАНСКИ ШАМПИОН во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n

Тренинг – во спаринг борба со неговиот тренер Bob Gabersek. На третото отворено Балканско првенство во Kung Fu Wushu sanda борби, кое во текот на изминатиот викенд , 03.09.2016 гдина, се одржа во Нови Бечеј, Србија,  тринаесет годишниот Марко Андонов од Скопје, го освои првото место. Марко Андонов е новиот балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот […]

Read more

Книжевна вечер на авторот Ирена Павлова де Одорико

1381865_1416493002009800_6945839337738469800_n

Понеделник, 05.09.2016 година,  во 21 ч. во “Децата од нашата улица” ќе се одржи презентација на сите творештва на авторката Ирена Павлова де Одорико. Таа за своите дела вели дека претставуваат колаж од повеќето нејзини поеми кои го објаснуваат женскиот принцип ,се однесуваат на обидот на жените да излезат од рамките на куќното огниште и да се влезе во сферите […]

Read more

Цивил – Центар за слобода и Караванот на слободата со голем мултимедијален хепенинг во Куманово во петок на 2 септември!

14192738_1814244248790922_3717998081033475993_n

превземено од https://www.facebook.com/messages/new http://freedom.mk/2016/08/karavanot-na-slobodata-nedelava-vo-kumanovsko/ Денес, на 1 септември 2016, Караванот на слободата ќе допатува во Куманово, Липково, Кратово и Крива Паланка. Во 12 часот на плоштадот во Куманово, тимот на организаторот ЦИВИЛ ќе одржи прес-конференција, на која ќе ја презентира програмата на големиот мултимедијален настан во Куманово и на претстојните активности на Караванот во овој регион во текот на денот. […]

Read more

Караванот на слободата со голем мултимедијален хепенинг во Тетово!

14045880_1810907372457943_2413997607023469772_n

превземено од https://www.facebook.com/events/1479747315384785/ На големата сцена на Градскиот плоштад, тетовчани на 26.08.2016 година, уживаа во звуците на музиката на слободата отсвирена од Мухамед Ибраими, Пеце Суперхикс, Бени и Нон Стоп и домаќините Капурдат. Покрај многу музика, настанот беше збогатен со „Стихови на слободата“, ликовна работилница и изложба со заеднички наслов „Слобода во боја, дебата и видео проекции. Настанот започна од […]

Read more
1 2 3 4 72