Category Archives: Uncategorized

НА ФРЕНКИ МУ ПУКНА ФИЛМОТ

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n-2-392x280

Вчера беше конечно сменет Зврлевски Марко. Многумина во  Македонија славеа. Народниот херој Љиљан Видиќ  ја ослободи земјата од окупаторот. Шта се од тебе очекује Љиљане Видиќу?- го прашаа? Да ослободим земљу од непријатеља. И така … имаше радост, имаше славење, имаше еуфорија, на социјалните мрежи ти се чини небаре Македонија од вчера стана нордиска земја и се препороди, а јас […]

Read more

Кежаровски замина како последен емигрант!

16140581499_b44c0f2b0f_b

civilmedia.mk „Државата требаше да го заштити и да го искористи како човек, кој бил жртва на еден систем“, „Никако не смееше да замине, требаше да му се даде поддршка, малку повеќе да се заинтересира нашето граѓанство“, „Кежаровски замина како последен емигрант“… Ова се дел од размислувањата на граѓан(к)ите коишто, екипата на ЦИВИЛ Медиа ги анкетираше во центарот на Скопје, барајќи […]

Read more

Интервју со Трајче Кацаров -” Во нашава страдалница, под партиските јорганчиња се котат само празнини”

trajce-kacarov-550x300

” Блаже Конески рекол: Јазикот е нашата татковина. Кога ќе го изгубиме, ојде татковината. Ако ни е дојдено до тоа, тогаш нема за што да се грижиме. Големите , светките јазици се борат да имаат што поголема територија на владеење, измислуваат глобализација, ние гледаме да го изгубиме и просторот што би можеле да го споредиме со лифт за двајца.” – […]

Read more

Крајно лоша застапеност на жените во политиката

Sultan_Pardons_Scheherazade

превземено од civilmedia.mk Владата именуваше нови функционери и директори на органи, државни управи и казнено-поправни установи што се во нејзина надлежност. Министерствата за здравство, финансии и животна средина, Агенцијата за вработување, Управата за културно наследство, како и КПУ Затворот во Струмица добија жени-функционерки, кои се најдоа на листата од 68 нови функционери и директори именувани од Владата. Во просек, на […]

Read more

Протест (на 9-ти август) во Струга: „Едно два месеци по ред, вода ниту за лек“!

protest-struga

превземено од civilmedia.mk Поради недостиг на вода во одделни делови на градот, стружан(к)и најавуваат протест, во среда (на 9-ти август) пред зградата на комуналното претпријатие „Проаква“. Под мотото „21 век, а нема вода ни за лек“, стружани ќе го изразат незадоволството од аргументите на локалната власт дека неодговорно се однесуваат со водата, дека е зголемена потрошувачката поради туристичката сезона и […]

Read more

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

Излезе од печат Антологија на македонска поезија на кинески јазик – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”)

1909162_10200746239577019_966690298_o

  Деновиве од печат излезе Антологијата на современата македонска поезија – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) на кинески јазик. Антологијата е печатена во Тајван , од издавачката куќа Showwe.tw и опфаќа 14 извонредни поети од Македонија. Преводот е на еминентниот поет и лауреат д-р Kuei-shien Lee од Тајван, а приредувач е адвокатката и поетеса Оливера Доцевска од […]

Read more

“Да ја вратиме довербата во судовите – правда за секого”, 30 Јуни 2017, Штип

17021438_1303056703135912_2940158589136395139_n

  Здружението за истражување, анализи и развој “Зелена Лупа- Скопје” и “Јустиција”во соработка со Здружение на граѓани “Гласно- Штип” сo посебна чест и задоволство Ве поканува да присуствувате на настанот на тема “ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – СТОП ЗА НЕПРАВДИТЕ”,во рамките на проектот ” Да ја вратиме довербата во судовите – правда за секого“, поддржан од Цивика Мобилитас, проект на Швајцарската […]

Read more

Повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’

index

ЦМА КРИК објавува повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’ Кога: Работилницата ќе се реализираа во понеделник, 19 јуни 2017 година, 18:00 – 20:00 ч. Каде: Младински центар КРИКНИ, Скопје Ул. Караџица бр. 6, Пржино, https://goo.gl/maps/2HzoMvMFt652 Повеќе за оваа работилница: Целите на работилницата се да се подигне свеста кај младите за медиумската писменост, да се упатат како да ги препознаваат пропагандите […]

Read more

“ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – Стоп за неправдите”- Прес – конференција на Зелена Лупа и Јустиција

1625503_755788017862786_5030143734473836924_n

Здружението за истражување, анализи и развој “ Зелена Лупа- Скопје ” и Здружение Јустиција , со особена чест и задоволство Ве покануваат да учествувате  на настанот – пресконференција на тема “ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – СТОП ЗА НЕПРАВДИТЕ”, која ќе биде организирана на ден 13 јуни ( вторник ) во Клуб на Новинари со почеток во 12 часот на која официјално ќе биде прогласен почетокот на […]

Read more
1 2 3 19