Category Archives: HBO Свет

Интелектуалци – Џабир Дерала (колумна)

IMG_0533

превземено од civilmedia.mk Абер да се немало од животот. Академски титули наредени уште од минатиот систем, кога навистина се учеше во образовните институции. За бадијала. Но, очигледно е дека немаат ништо научено и тогаш кога можело нешто да се научи. Мажиња со бели коси или оќелавени, жени, повеќето теткосани и заоблени како крофни, владеат со просторот. Нивниот ден не е […]

Read more

Кежаровски замина како последен емигрант!

16140581499_b44c0f2b0f_b

civilmedia.mk „Државата требаше да го заштити и да го искористи како човек, кој бил жртва на еден систем“, „Никако не смееше да замине, требаше да му се даде поддршка, малку повеќе да се заинтересира нашето граѓанство“, „Кежаровски замина како последен емигрант“… Ова се дел од размислувањата на граѓан(к)ите коишто, екипата на ЦИВИЛ Медиа ги анкетираше во центарот на Скопје, барајќи […]

Read more

Крајно лоша застапеност на жените во политиката

Sultan_Pardons_Scheherazade

превземено од civilmedia.mk Владата именуваше нови функционери и директори на органи, државни управи и казнено-поправни установи што се во нејзина надлежност. Министерствата за здравство, финансии и животна средина, Агенцијата за вработување, Управата за културно наследство, како и КПУ Затворот во Струмица добија жени-функционерки, кои се најдоа на листата од 68 нови функционери и директори именувани од Владата. Во просек, на […]

Read more

Досадноста на поетските суети- Оливера Доцевска

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n (2)

 Да, нема ништо подосадно од поетско читање и критика, затоа што Вие така направивте, да му пукне чир на човек од Вашите бескрајни критики и беседи колку сте добри а друг не е, а како Вашата поезија( која патем никој не ја чита) е врвот.Како не ви здосади, нели сте досадни самите на себе си?Имате ли огледало? А да не […]

Read more

Бенг-бенг трговци со смрт – Џабир Дерала (став)

IMG_0533

превземено од civilmedia.mk       http://civilmedia.mk/bng-bng-trgovzi-so-smrt/ Знам дека овој рафал, на прв поглед, нема да ви биде интересен, но барам од вас, за наше заедничко добро, да го прочитате ова внимателно. И споделете го со што е можно повеќе луѓе. Се работи за оружјето! Ме шокираше леснотијата со која Групацијата за оружје и опрема испорача барања за либерализација на регулативите за оружјето […]

Read more

ЦИВИЛ: Не смее да се олесни добивањето дозволи за увоз, транзит и реекспорт на оружје!

topic-arms-control-disarmament

превземено од civilmedia.mk На Македонија не ѝ се потребни поедноставувања на постапките за производство и трговија со оружје, туку, напротив, построга контрола на трговијата! И, акции за собирање на нелегалното оружје. ЦИВИЛ – Центар за слобода остро реагира по повод барањето на Групацијата за оружје и опрема во рамките на Здружението на трговијата при Стопанската комора на Македонија за унапредување […]

Read more

„ И тогаш Јаков му дари на Јосиф шарена облека“ , промоција на нова книга на Дарко Лешоски

19756880_10212929403380452_3326154793688752725_n

Промоција на нова поетска стихозбирка на Дарко Лешоски, ќе се оддржи вечерва 12 јули 2017, во Музеј на современа уметност – Скопје (https://goo.gl/maps/aVUjTFDS8tR2) со почеток во 20:00 часот. Влезот е слободен и отворен за сите. Музика: Sonja Ismail Ognenoska Поддржано од Stobi Winery – Винарија Стоби и “Milieukontakt Macedonia” (member of Milieukontakt International Network) ” Нема да ја отвори никој […]

Read more

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

“Да ја вратиме довербата во судовите – правда за секого”, 30 Јуни 2017, Штип

17021438_1303056703135912_2940158589136395139_n

  Здружението за истражување, анализи и развој “Зелена Лупа- Скопје” и “Јустиција”во соработка со Здружение на граѓани “Гласно- Штип” сo посебна чест и задоволство Ве поканува да присуствувате на настанот на тема “ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – СТОП ЗА НЕПРАВДИТЕ”,во рамките на проектот ” Да ја вратиме довербата во судовите – правда за секого“, поддржан од Цивика Мобилитас, проект на Швајцарската […]

Read more

Повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’

index

ЦМА КРИК објавува повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’ Кога: Работилницата ќе се реализираа во понеделник, 19 јуни 2017 година, 18:00 – 20:00 ч. Каде: Младински центар КРИКНИ, Скопје Ул. Караџица бр. 6, Пржино, https://goo.gl/maps/2HzoMvMFt652 Повеќе за оваа работилница: Целите на работилницата се да се подигне свеста кај младите за медиумската писменост, да се упатат како да ги препознаваат пропагандите […]

Read more
1 2 3 11