Category Archives: младите со свој став

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

Кризата на демократијата- Мартин Ристевски (младите со свој став)

Our_children_are_not_for_sale_lakota_law

Пишува Мартин Ристевски Кога народот вели да се насочиме кон: Русија , задолженоста на државата вели, кон: ЕУ и САД. Демократијата е во криза, парализирана е, дисфункционална, заробена во канџите на новонастанатите радикали, на авторитарните популисти и на антидемократски настроените лидери, за кои демократијата претставува пречка за остварување на нивните блесави идеи. Парламентарната демократија полека доживува колапс. Изборите не се […]

Read more

РАКОМЕТАРКИТЕ НА КУМАНОВО БАРААТ РАМНОПРАВНОСТ ВО СПОРТОТ! -отворено писмо од Ракометарките на ЖРК Куманово

_20170309_004436

  Меѓународниот ден на жената, Осми март е ден посветен на жените. Овој ден настанал како ден на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност помеѓу жената и мажот. А за тоа била заслужна Клара Цеткин која се борела за правата на жената од 1889 год. Но, кога е во прашање рамноправноста, не можеме да кажеме дека е така и […]

Read more

Ако (2)

12512441_10153860265375295_2416392688016546625_n

Трајче Кацаров Книгата за големиот француски интелектуалец и писател, драматичарот Бомарше (издадена во 1925 година), авторот Б. Поповиќ, ја започнува со мислата на Паскал: „Последното што човекот ќе го најде кога ќе сака да пишува е почетокот.“ Кај мене, а и кај сите оние кои деновиве, во очекување на нова влада, сакаат преку пишаните медиуми да и се обратат на […]

Read more

Тениски турнир на Тениски клуб Куманово и гости, по повод 11 Октомври

14670908_966037460167662_2693989704721693979_n

+ галерија Во сабота, на 15-ти Октомври, од 10 часот, на новите четири (4) тениски терени, до Спортска сала Куманово, ќе се оддржи тениски турнир за млади тенисери во категории црвен, портокалов, зелен тенис, до 14 и до 16 години. Турнирот се оддржува по повод 11 Октомври. На турнирот ќе учествуваат тенисерите од клубовите ТК Куманово 2010,  ТК Тумба, со […]

Read more

Караванот на слободата на Цивил – Центар за слобода со голем концерт во Велес

VELES-ad-01-990x500_c

превземено од: freedom.mk Караванот на слободата на Цивил- Центар за слобода, денес , на ден 05.08.2016 година се наоѓа во Велес. Од 16:00 часот во Велес – Слободна зона ќе бидат поставени инфо штандови на Караванот и други граѓански иницијативи,  а на сцената ќе настапат ди-џеј сетови на CIVIL Art Freedom Crew. Од 18:30 до 20:00 часот ќе се одржи дебата на […]

Read more

Департизација на општеството – (младите со свој став на будност.мк)

16372170515_8b0106c728_o

  Мартин Ристевски – студент на политички науки на УКИМ   Историски гледано, луѓето за СЛОБОДА правеле револуции. Но, да се потсетиме на неколку битни настани од историјата.       – Првата англиска револуција- по падот на апсолутниот монарх и неговото јавно погубување, дојде Кромвел, кој за краток период стана монарх, иако неговата борба беше за слобода. -Француската револуција […]

Read more

Граѓаните и граѓанките на Македонија маршираа заедно за родовата рамноправност – 2-р Марш за родова рамноправност 2016(+ галерија)

2016-03-08 11.58.30 ЦОПИ

Почитувани, Вчера, на ден 08.03.2016 година, во 12 часот, на градскиот плоштад, во Куманово, тргнувајќи од Архив и поранешно Kино Напредок, преку градскиот плоштад до споменикот на Жената борец- Кумановка, пред Центарот за култура, со мирен 2-р Марш за родова рамноправност 2016 , со мирен 2-Р МАРШ ЗА РОДОВА РАМНОПРАВНОСТ 2016, се одаде почит кон сите оние кои го дале […]

Read more

Да се избориме за слобода.. За ропство може секој!

14174338000_568297e126_b

  Мартин Ристевски, студент на политички науки на УКИМ Свесни сме дека нашиот систем е комбинација на неколку политички системи кои ги имаат државите во светот. Така, претседателот на РМ ги има сличните особини како монархот во В. Британија. Тој е церемонијален лидер, иако нема сила да го распушти Парламентот по барање од Премиерот. Власта на премиерот во РМ е […]

Read more

Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум

11149824_1628364927393790_3431432624967894980_o

Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум, на ден 23.04.2014 со почеток во 12:00 на платото на УКИМ. Дел од нивното соопштение на фејсбук социјалната мрежа: “Веројатно многумина од вас ќе се запрашаат зошто токму марш? Зошто не само поддршка по социјалните мрежи и преку соопштенија за јавност? Затоа што сме […]

Read more
1 2