Category Archives: став

“ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – Стоп за неправдите”- Прес – конференција на Зелена Лупа и Јустиција

1625503_755788017862786_5030143734473836924_n

Здружението за истражување, анализи и развој “ Зелена Лупа- Скопје ” и Здружение Јустиција , со особена чест и задоволство Ве покануваат да учествувате  на настанот – пресконференција на тема “ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – СТОП ЗА НЕПРАВДИТЕ”, која ќе биде организирана на ден 13 јуни ( вторник ) во Клуб на Новинари со почеток во 12 часот на која официјално ќе биде прогласен почетокот на […]

Read more

Иницијатива на Јустиција за Мораториум од 20 години за етнички и верски прашања, објекти, симболи и обележја

2000px-hatespeech-svg

Почитувани  граѓани /ки , медиуми и мисии на меѓународни организации, Ова Иницијатива ја покренуваме со цел  ПОТПИШУВАЊЕ НА: 1.   МОРАТОРИУМ ОД 20 ГОДИНИ ЗА ГРАДЕЊЕ И ПОСТАВУВАЊЕ НА ЕТНИЧКИ И ВЕРСКИ ОБЈЕКТИ И СИМБОЛИ 2. МОРАТОРИУМ ОД 20 ГОДИНИ ЗА ЕТНИЧКИ ПРАШАЊА од СИТЕ ПОЛИТИЧКИ И ВЕРСКИ СУБЈЕКТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, кои имаат најголемо влијание и по структура и […]

Read more

Кризата на демократијата- Мартин Ристевски (младите со свој став)

Our_children_are_not_for_sale_lakota_law

Пишува Мартин Ристевски Кога народот вели да се насочиме кон: Русија , задолженоста на државата вели, кон: ЕУ и САД. Демократијата е во криза, парализирана е, дисфункционална, заробена во канџите на новонастанатите радикали, на авторитарните популисти и на антидемократски настроените лидери, за кои демократијата претставува пречка за остварување на нивните блесави идеи. Парламентарната демократија полека доживува колапс. Изборите не се […]

Read more

Продолжува традицијата на фестивалот Крик на жената (Woman Scream )

African girl laying with face on hands in park.

Во Република Македонија ,  на 28-ми Март 2017, ќе се оддржи по втор пат Меѓународниот фестивал на поезија и уметност – Крик на жената или Woman Scream , ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI),кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на  Jael Uribe, како Претседател на MPI. […]

Read more

РАКОМЕТАРКИТЕ НА КУМАНОВО БАРААТ РАМНОПРАВНОСТ ВО СПОРТОТ! -отворено писмо од Ракометарките на ЖРК Куманово

_20170309_004436

  Меѓународниот ден на жената, Осми март е ден посветен на жените. Овој ден настанал како ден на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност помеѓу жената и мажот. А за тоа била заслужна Клара Цеткин која се борела за правата на жената од 1889 год. Но, кога е во прашање рамноправноста, не можеме да кажеме дека е така и […]

Read more

Барање за мораториум од 20 години за етнички прашања, симболи и објекти

zname-grcev-2

  Пред скоро точно една година на 06.03.2016 година, Јустиција и Оливера Доцевска упатија повик до Претседателот на Македонија проф.д-р. Ѓорѓи Иванов во форма на Иницијатива за ПОТПИШУВАЊЕ НА МЕМОРАНДУМ/договор (со законски последици) ЗА МОРАТОРИУМ НА ГРАДЕЊЕ И ПОСТАВУВАЊЕ НА ОБЈЕКТИ( верски храмови, верски обележја, и на било какви споменици, симболи, и други слични објекти и обележја) (во период од […]

Read more

Покана за поддршка на 3-ти Марш за родова рамноправност (национален) во Куманово

2016-03-08-11.58.30-ЦОПИ-800x280

На 8-ми Март, во 12 часот ,  година 2017  , традиционално во Куманово ќе се оддржи, по третти пат,   НАЦИОНАЛЕН МАРШ ЗА РОДОВА РАМНОПРАВНОСТ. Здружение Јустиција, ги повикува сите организации на жените , како и други невладини организации и граѓани и граѓанки на општина Куманово и пошироко од Македонија, На ден 08.03.2017 година, во 12 часот,на градскиот плоштад, во Куманово, […]

Read more

ЗОШТО ФИЛМОТ? – Елена Пренџова, кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год.

overlay

Елена Пренџова Кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg), Синеплекс, Скопје Љубителите/ките на комедиите и познавачите/ките на холивудската продукција ќе се израдуваат на комедијата „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg) и по сценарио на Џон Хамбург и Иан Хелфер (Ian Helfer). Секако, меѓу […]

Read more

Фрањо Франчич – Поетот кој ја преведе “Зајди, Зајди” на словенечки јазик

16473017_1853746141506939_7496065677917979772_n

Општината Пиран,(сместена на Пиранскиот полуостров , во близина на Порторож, Словенија, словенечко приморје), на 07.02.2017 година, словенечкиот културен празник го прослави со свечена манифестација “Струни на поезија” , со доделување на признанието  “Тартини”, во аудиториумот на Порторож. Домаќинот на вечерта, градоначалникот на Пиран, Питер Босман (Piter Bossman) ја ja додели наградата за исклучителни достигнувања во областа на културата на писателот, […]

Read more

Ако ( 3 ) – Трајче Кацаров

12512441_10153860265375295_2416392688016546625_n

  Трајче Кацаров Мојот пријател, или што би се рекло другар по перо, во еден мeѓусебен телефонски разговор на тема: кој сме, што сме и до каде ќе сме, ми рече: „Не сакам да разговараме на широко. Мене ме интересира како стоиме со писателската фела. Па на тебе, мое помладо по години другарче, ќе ти кажам: Кај нас во нашата […]

Read more
1 2 3 18