Category Archives: младите надежи во културата

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

Продолжува традицијата на фестивалот Крик на жената (Woman Scream )

African girl laying with face on hands in park.

Во Република Македонија ,  на 28-ми Март 2017, ќе се оддржи по втор пат Меѓународниот фестивал на поезија и уметност – Крик на жената или Woman Scream , ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI),кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на  Jael Uribe, како Претседател на MPI. […]

Read more

Астални проекции по 25 пат во Менада

15181359_1753837514878733_1405179507081361327_n

На 29 ноември  од 20-24 часот, во Менада, Скопје, по 25 пат се организираат Астални проекции. “Овој ноември двапати организираме Астални, оти во декември нема да има. Добредојдени сте во вторник. Убај љуѓе се собравме, а ќе ни свират и девојките од Перија. Учествуваат: Лилјана Дирјан Перо Сарџоски Јулијана Величковска Живко Грозданоски Митко Гогов Мартина Јанеска Диме Данов Рина Јанкуловска […]

Read more

Цивил – Центар за слобода и Караванот на слободата со голем мултимедијален хепенинг во Куманово во петок на 2 септември!

14192738_1814244248790922_3717998081033475993_n

превземено од https://www.facebook.com/messages/new http://freedom.mk/2016/08/karavanot-na-slobodata-nedelava-vo-kumanovsko/ Денес, на 1 септември 2016, Караванот на слободата ќе допатува во Куманово, Липково, Кратово и Крива Паланка. Во 12 часот на плоштадот во Куманово, тимот на организаторот ЦИВИЛ ќе одржи прес-конференција, на која ќе ја презентира програмата на големиот мултимедијален настан во Куманово и на претстојните активности на Караванот во овој регион во текот на денот. […]

Read more

“Најдобро“ од ЕМА

14111978_10210465065970953_575331134_n

ЕМА е ново и надежно име на нашата музичка сцена. Нејзиниот најнов сингл носи наслов “Најдобро“ и е љубовна поп балада спакувана во рок/аренби аранжман. Изведувач: ЕМА(https://www.fb.com/ema.com.mk) Тема: НАЈДОБРО Музика: Даниел Данн Текст: Ксенија Николова Аражман: Даниел Данн, Иле Спасев ПРОМОТИВНОТО ВИДЕО МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ И СПОДЕЛИТЕ ПРЕКУ СЛЕДНИОВ ЛИНК: https://www.youtube.com/watch?v=0l285MYy_Vc ЗА ИЗВЕДУВАЧОТ: Таа е дипломиран стручен забен техничар, […]

Read more

“Караванот на Слободата” на Цивил – Центар за Слобода продолжува кон југоистокот на Македонија

Leaflet-Strumica-02a-1-300x212

превземено од http://freedom.mk/2016/08/karavanot-na-slobodata-patuva-vo/ Утре, (среда, 10 август 2016), Караванот на слободата ќе допатува до Гевгелија, Дојран, Валандово и Богданци. Настаните ќе започнат во 14 часот во центарот на Валандово, Богданци и Дојран со ди-џеј сетови и проекции на артистите и презентации од страна и активистите на Караванот за претстојните настани и нивниот распоред. Караванот потоа ќе продолжи кон Гевгелија, каде […]

Read more

НАЈАВА за фестивалот Woman Scream, Меѓународен фестивал на поезија и уметност

Poster Woman Scream 2016 (Horizontal) small

На ден 28.03.2016 година , со почеток во 20 часот, во МКЦ (Клуб ресторан), во Скопје, ќе се оддржи фестивалот Woman Scream ,  Меѓународен  фестивал на поезија и уметност, ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI), кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на Jael Uribe, како Претседател […]

Read more

Започнува Работилницата по стилски вежби за пишување под менторство на Елена Пренџова

11947551_630194727083631_1585163070176839075_n

На 23 Октомври,  започнува петседмичната работилница по стилски вежби за пишување кај DjolevAndArts. Работилницата ќе се одвива под менторство на Елена Пренџова. Елена Пренџова е дипломирана професорка по англиски јазик и книжевност и магистрандка по филолошки науки. Како поетеса во јавноста е присутна една деценија. Авторка е на шест книги поезија и уредничка на една антологија на млади македонски поети. […]

Read more

Поетите од ДПМ со свој настап на Интернационална вечер во Струга

12075100_1001052236584056_229698745443792787_n-e1443891217877

Втората „Креативна работлница” на Друштвото на писатели, која се одржа во Струга заврши успешно со претставување на македонската поезија од писателите Милица Пашовска, Љерка Тор Наумова, Петре Димовски, Бобан Богатиновски, Миле Јовановски Поречанец и Разме Кумбаровски пред членови од 12 земји во Хотел Солферино- Струга. Средбата се одржа во соработка со Волонтерскиот Центар од Скопје по повод Интернационална вечер, каде […]

Read more

Ако немате што да правите во ноќта Бела, Бела ноќ Ве чека

1519572_1077021222307957_1580087618136809795_o

https://www.facebook.com/events/1670289259883330/ Ве информира: Почитувани, пред Вас е 11-то издание на манифестацијата БЕЛА НОЌ. Вечерва, на 03.октомври, изберете ги вашите фаворити и повелете на некој од понудените настани. Влезот за сите настани е бесплатен! ГЛАВЕН НАСТАН! : THE STROJ (Словенија) – Плоштад ПЕЛА МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА: 20:30 -ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРАЊЕ НА БЕЛА НОЌ 2015: ● Изложба: „Црвен петел – црна кокошка: култови […]

Read more
1 2