Category Archives: култура

“ЕМИГРАНТКА” – Промоција на нова книга на Ирена Павлова Де ОДОРИКО

korica.jpg-1.-page-001

Деновиве, од печат, излезе најновата прозна книга на нашата реномирана писателка Ирена Павлова Де Одорико. Издавачот на ова остварување, е ’’Феникс од Скопје. Промоцијата на книгата Емигрантка, на Ирена Павлова де Одорико, ќе биде на 8- ми декември, на Мала сцена при Кoнресниот центар ,,Александар Македонски”- Скопје, во копродукција со независниот Театар 007.  За нејзиниот роман, говорат Милован Стефановски, Звездан […]

Read more

„Новогодишни детски песни“ – нова книга на Марина Мијаковска

24139016_10212275861864158_28492982_o

„Новогодишни детски песни“ (2017) е најновата книга на писателката Марина Мијаковска. Тоа е прватa книга на Мијаковска наменета за најмладата популација. Во „Новогодишни детски песни“ има четириесет песни за деца од различни возрасти. Стихозбирката ги воспева: новогодишниот амбиент и веселите празнични бои во Македонија; празнувањата и обичаите за Нова година; Дедо Мраз; Снешко; новогодишната елка, снежниот зимски амбиент, итн. Книгата […]

Read more

“ENCHANTÉ ” Изложба на Мирослав Масин во Словенија

23559674_1962311057314667_1639922701899825641_n

Од 19-ти ноември до 3-ти декември 2017 , во галерија Кос во Љубљана, ќе биде поставена изложбата на Мирослав Масин “ENCHANTÉ ” . „Ашанте“ преставува сублимат на неговите поранешни циклуси. Мирослав Масин е роден во 1963 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 1988 година и е член на Македонското здружение на ликовни уметници (ДЛУМ). Во перидот […]

Read more

Промоција на книгата „Живот во кутија“ на Томислав Кежаровски

23548121_10214874056625112_1552318677_n

Утре, на ден 16.11.2017 година, од 18-20 часот, во просториите на ФОН Универзитетот, ќе се одржи промоција на книгата „Живот во кутија“ на Томислав Кежаровски. Томислав ќе напише на настанот креиран на фејсбук по овој повод: “Почитувани пријатели, колеги, другарки и другари соборци, дами и господа, ми претставува огромно задоволство да ве поканам да присуствувате на промоцијата на мојата прва […]

Read more

Златното време на ПОЕТЕСАТА /кралица Елизабета Прва од Англија (Video et taceo)

Elizabeth_I_(Armada_Portrait)

Елизабета I (англиски: Elizabeth I; 7 септември 1533 – 24 март 1603) — кралица на Англија, кралица на Франција (само титуларно) и кралица на Ирска од 17 ноември 1558 г., па сè до нејзината смрт. Понекогаш е попозната преку нејзините синоними како Кралицата-девица или Добрата кралица Бес. Кралицата Елизабета била петтиот и последен монарх од династијата Тјудори (претходните четири биле […]

Read more

Аеродроми, Еми Џонсон и сеење на ветер и магла од Аеродромот

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n-2-392x280

  Пишува Оливера Доцевска Се крена голема прашина околу преименувањето на Аеродромот Александар Македонски. Ок. Ајде да речеме дека треба куќата повторно од кров да ја градиме, наместо да се занимаваме со криминалот, корупцијата и сиромаштија. Најдобро е после сите небулози Аеродромот , да се вика популизам и сеење магла , имено со ова кое го прават политичките структури, (неизбежно […]

Read more

Промоција на поетска збирка од Ирена Јурчева

22886168_1960529390631643_2976039077395088467_n

Вечерва, од 19-22 часот, издавачката куќа МЕТАНОЈА ја промовира поетската збирка ТАИНСТВА од авторката Ирена Јурчева. Промотор: Ефтим Клетников Музички илустрации: Емилија Славковска Место: Метаноја литературно кафе, Максим Горки 19, 1000, Скопје Време: четврток, 9 ноември, 19:00 часот Срдечно сте добредојдени!- велат од издавачката куќа.

Read more

Модната дизајнерка Сара Реџиќ , вечерва, на Шеснаесетиот моден викенд Скопје

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Шеснаестиот моден викенд Скопје, започна вчера, на 22.10.2017, во Скопје, Х.Мериот. Во рамките на FWSK AW17/18 , вечерва на 23.10.2017 , од 20.оо часот, свое претставување ќе има и модната дизајнерка Сара Реџиќ, позната на македонската јавност по суптилниот и нежен начин на изразување низ модните креации, кое допира до срцата на љубителите на модата и нејзините клиентки. Се радуваме […]

Read more

Марина Мијаковска, Елена Пренџова и Калош Челику на 10-то издание на “Трирема на јонска поезија” во Албанија

18893074_10210817086435684_125874820665314382_n

На крајот од септември, поточно од 29-ти септември до 1-ви октомври 2017 година, во Саранда, Албанија ќе се одржи единаестото издание на најголемиот интернационален поетски фестивал во Албанија. Поетскиот фестивал е во организација на „Јонскиот креативен клуб“ и на меѓународно признаените поети Дашамир Мало , Агим Мато и Пајтим Чауши. Ова година Македонија ќе ја претставува поетесата Марина Мијаковска, Елена […]

Read more

Конкурси за поезија и плакат во рамки на „Сто илјади поети за промена“

100 poeti 2

Манифестацијата „Сто илјади поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ распиша поетски конкурс за годинашното издание на фестивалот. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори од сите генерации треба да биде социјално ангажирана и на теми кои се поврзани со промените – глобално и локално. Секој автор може да учествува со по една песна. Покрај конкурсот […]

Read more
1 2 3 19