Category Archives: филм

Милчо Манчевски: Не припаѓам на ниту една банда

img_1014

превземено од civilmedia.mk За тврдењата на власта дека опозициските „бомби“ се монтирани и креирани, а во кои се разобличија криминалите на владата на Груевски, тој се изрази лаконски – ако „бомбите„ се монтирани, ќе го земе тој човек да работи на неговиот следен проект. Милчо Манчевски. Македонскиот режисер и уметник, познат и признаен во планетарни рамки, човекот кој никогаш не ја […]

Read more

ЗОШТО ФИЛМОТ? – Елена Пренџова, кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год.

overlay

Елена Пренџова Кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg), Синеплекс, Скопје Љубителите/ките на комедиите и познавачите/ките на холивудската продукција ќе се израдуваат на комедијата „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg) и по сценарио на Џон Хамбург и Иан Хелфер (Ian Helfer). Секако, меѓу […]

Read more

НЕ Е ЗЛАТО СÈ ШТО СЈАЕ -Елена Пренџова

Flickr_-_nicogenin_-_66ème_Festival_de_Venise_(Mostra)_(16)

Елена Пренџова – Кон филмот Златно момче (Un ragazzo d’oro) на Пупи Авати, 2014 – – Прозорец кон италијанскиот филм, Кинотека на Македонија, март 2016 – Златно момче (Un ragazzo d’oro) е најновото остварување на добро познатиот италијански режисер и сценарист Пупи Авати (во косценарио на Томасо Авати) кој на јавноста ѝ е познат по четириестишест годишната присутност во киносалите […]

Read more

Ако немате што да правите во ноќта Бела, Бела ноќ Ве чека

1519572_1077021222307957_1580087618136809795_o

https://www.facebook.com/events/1670289259883330/ Ве информира: Почитувани, пред Вас е 11-то издание на манифестацијата БЕЛА НОЌ. Вечерва, на 03.октомври, изберете ги вашите фаворити и повелете на некој од понудените настани. Влезот за сите настани е бесплатен! ГЛАВЕН НАСТАН! : THE STROJ (Словенија) – Плоштад ПЕЛА МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА: 20:30 -ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРАЊЕ НА БЕЛА НОЌ 2015: ● Изложба: „Црвен петел – црна кокошка: култови […]

Read more

Вечерва светска премиера на “Лазар” и свечено отварање на фестивалот на филмската камера “Браќа Манаки”

Manaki_Yanaki

Канал 77: Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ и официјалниот партнер Вип оператор го најавуваат почетокот на 36. Издание, закажано за вечерва во 19.30 часот, во Битола со светската премиера на филмот „Лазар“, во режија на Светозар Ристовски. превземено

Read more

100 – годишникот кој скокна од прозорец и исчезна -Премиера на шведски филм во Кинотека

Шведскиот филм , ” 100-годишниот човек кој скокна од прозорецот и исчезна” , ќе се прикаже премиерно на 22 април во 20.00 часот  во Кинотека. Алан Карлсон се подготвува да го прослави својот стоти роденден, а роденденската забава се планира во неговиот Дом за пензионирање. Алан е буден и покрај неговата возраст, но не е премногу заинтересирани во забавата. Наместо тоа, тој излегува низ прозорецот […]

Read more

КЕТРИН ЗЕТА ЏОНС СЕ БОРИ СО БИПОЛАРНОСТ

Кетрин Зета Џонс(41), пред извесно време била пет дена во болницата Силвер хил во Конетикат каде се лекувала од биполарно нарушување од втор вид. Во состојба на биполарност, едно лице доживува депресија и повеќекратни епизоди на хипоманија, но не и сериозна манија која се случува при биполарност од прв вид. Хипоманијата не е толку сериозна како манијата, но сепак е […]

Read more

Шокантни тајни поради кои кариерата на Том Круз би можела да пропадне

Доколку не се откаже од Скиентолошката црква и се што оди со неа, Холивуд би можел да му го сврти грбот на Том Круз, е мислењето на британскиот колумнист и ТВ лице Пирс Морган, по повод емитувањето на контроверзниот документарен филм кој открил многу скандали за овој верски култ – јавува српски Блиц. Документарниот филм „Going Clear” кој е прикажан […]

Read more

„Состаноци на слепо“ или слепи на состаноци”

org_15680_img1

Елена Пренџова Кон филмот „Состаноци на слепо“ на Леван Когуашвили, 2014 год.   Новиот филм на грузискиот режисер Леван Когуашвили, „Состаноци на слепо“, спротивно на упатувањето на насловот, воопшто не претставува романтична комедија „зготвена“ по холивудски рецепт. Впрочем, сосема спротивно, станува збор за изненадувачки допадлива трагикомедија, богата со повеќе слоеви хумор, меѓу другото и многу силна иронија и сарказам, кои достигнуваат […]

Read more

Љубовна филмска хемија

3772244235_2b4f77c7a9

Кога Бела (Кристен Стјуарт) се сретна со Едвард (Роберт Патисон) во филмската сага а Самрак,од неколку филмски продолженија,  нивната љубовна хемија од екранот наскоро стана и реалност. Неколку години беа во врска,па иако се разделија  подоцна, тие и понатаму остануваат една од најпознатите филмски двојки со љубов и нежност,  која зрачи и се посакува и надвор од филмското платно.

Read more
1 2