Category Archives: музика

Караванот на слободата со голем мултимедијален хепенинг во Тетово!

14045880_1810907372457943_2413997607023469772_n

превземено од https://www.facebook.com/events/1479747315384785/ На големата сцена на Градскиот плоштад, тетовчани на 26.08.2016 година, уживаа во звуците на музиката на слободата отсвирена од Мухамед Ибраими, Пеце Суперхикс, Бени и Нон Стоп и домаќините Капурдат. Покрај многу музика, настанот беше збогатен со „Стихови на слободата“, ликовна работилница и изложба со заеднички наслов „Слобода во боја, дебата и видео проекции. Настанот започна од […]

Read more

“Најдобро“ од ЕМА

14111978_10210465065970953_575331134_n

ЕМА е ново и надежно име на нашата музичка сцена. Нејзиниот најнов сингл носи наслов “Најдобро“ и е љубовна поп балада спакувана во рок/аренби аранжман. Изведувач: ЕМА(https://www.fb.com/ema.com.mk) Тема: НАЈДОБРО Музика: Даниел Данн Текст: Ксенија Николова Аражман: Даниел Данн, Иле Спасев ПРОМОТИВНОТО ВИДЕО МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ И СПОДЕЛИТЕ ПРЕКУ СЛЕДНИОВ ЛИНК: https://www.youtube.com/watch?v=0l285MYy_Vc ЗА ИЗВЕДУВАЧОТ: Таа е дипломиран стручен забен техничар, […]

Read more

Караванот на слободата во Кавадарци

13912646_1808319846050029_5835706640506992281_n

превземено од https://www.facebook.com/events/289015991474833/ (повеќе на civil.org.mk) Караванот на слободата на Цивил Центар за слобода, проект на УСАИД, со голем мултимедијален хепенинг, ќе биде во Кавадарци на 19 август (петок). Бендовите Бени и Нон Стоп, Шутка Рома Рап, ПМГ Колектив и Смоук Шејкерс ќе настапат на големата сцена на Градскиот плоштад, со почеток во 20 часот. На сцената ќе настапат и […]

Read more

Излезе новиот сингл на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann) -” SUNSHINE”

13934948_1048310781885238_4118604713811106755_n

Излезе новиот синг на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann). Ова тема е навистина неверојатно и необично музичко остварување кое ќе допре до Вашите длабочини и ќе Ви внесе Сонце во душите https://www.youtube.com/watch?v=07ne6IRMjkc На фејсбук социјалната мрежа на која го презентираа настанот/синглот, тие напишаа: https://www.facebook.com/events/1073969106017233/ “Драги пријатели, фанови, соработници ова е нашиот нов сингл. Преслушајте, коментирајте, СПОДЕЛЕТЕ… […]

Read more

Караванот на слободата на Цивил – Центар за слобода на Дримон фестивалот во Струга

13770340_1797079320507415_3942903101604554823_n

превземено од: https://www.facebook.com/FreedomCaravan/?fref=ts Денес, (сабота 30 јули), на плоштадот во Струга, во рамките на Дримон фестивалот, ЦИВИЛ – Центар за слобода и Караванот на слободата ќе настапат со своја програма. Настанот започнува во 20 часот со ди-џеј сет на CIVIL Art Crew. Ќе следуваат поетски читања на Елена Пренџова и Теута Ајдини – Јегени, видео проекции на прилози на серија […]

Read more

Ако немате што да правите во ноќта Бела, Бела ноќ Ве чека

1519572_1077021222307957_1580087618136809795_o

https://www.facebook.com/events/1670289259883330/ Ве информира: Почитувани, пред Вас е 11-то издание на манифестацијата БЕЛА НОЌ. Вечерва, на 03.октомври, изберете ги вашите фаворити и повелете на некој од понудените настани. Влезот за сите настани е бесплатен! ГЛАВЕН НАСТАН! : THE STROJ (Словенија) – Плоштад ПЕЛА МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА: 20:30 -ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРАЊЕ НА БЕЛА НОЌ 2015: ● Изложба: „Црвен петел – црна кокошка: култови […]

Read more

Велешка питијада на 9, 10 и 11 Октомври 2015

????????

Во Општина Велес по дванаесетти пат се одржува Фестивал на питите и виното „Велешка питијада 2015 година“. На фејсбук настанот креиран од Општина Велес,е даден податок дека пишаниот документ со која располага Општина Велес за питата пастрмајлија како автохтон производ датира од 1869 година и се наоѓа во цариградските архиви. Истите записите укажуваат дека во тоа време во Велес се […]

Read more

Шпанскиот пијанист Леонел Моралес вечерва на „Охридско лето“

leonel-morales

Изведувач со брилијантна техника, леснотија, елеганција и неверојатна прецизност во свирењето – вака критичарите го опишуваат кубанско-шпанскиот пијанист Леонел Моралес, кој вечерва настапува во рамките на „Охридско лето“.           превземено од www.kanal77.com.mk

Read more

Даниел Данн го освојува Балканот!100 % свој на своето!

11817178_10207467068222883_467733617999119956_n

Проба , пред настап,Нови Пазар, концерт Сергеј Четковиќ, гост Даниел Дан Стојмановски Изминатиот викенд, во сабота, пред многубројната публика на Нови Пазар, нашиот извонреден Даниел Данн настапи како гостин на Сергеј Четковиќ, еден од најпопуларните пејачи на Балканот. Во вокалниот израз и прекрасната боја на гласот , изграден музичар и пејач,композитор,  како комплетна личност, која ги поминала сите патеки на […]

Read more

Нашиот Мартинијан Кириловски повторно бриљира !

1378534_448128345296446_894930157_n

                    Мартинијан Кирловски, од Куманово, повторно беше брилијантен в петиот круг на Звездите на Гранд, едно од најголемите шоуа на Балканот, каде навистина извонредни таленти ги покажуваат своите вокални способности. Во исклучително тешка група, тој ги надмина останатите, и на жирито не му остана ништо друго освен да го фали. Му […]

Read more
1 2