Category Archives: забава

Модната дизајнерка Сара Реџиќ , вечерва, на Шеснаесетиот моден викенд Скопје

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Шеснаестиот моден викенд Скопје, започна вчера, на 22.10.2017, во Скопје, Х.Мериот. Во рамките на FWSK AW17/18 , вечерва на 23.10.2017 , од 20.оо часот, свое претставување ќе има и модната дизајнерка Сара Реџиќ, позната на македонската јавност по суптилниот и нежен начин на изразување низ модните креации, кое допира до срцата на љубителите на модата и нејзините клиентки. Се радуваме […]

Read more

Милчо Манчевски: Не припаѓам на ниту една банда

img_1014

превземено од civilmedia.mk За тврдењата на власта дека опозициските „бомби“ се монтирани и креирани, а во кои се разобличија криминалите на владата на Груевски, тој се изрази лаконски – ако „бомбите„ се монтирани, ќе го земе тој човек да работи на неговиот следен проект. Милчо Манчевски. Македонскиот режисер и уметник, познат и признаен во планетарни рамки, човекот кој никогаш не ја […]

Read more

Бесценета е радоста на моите клиентки и пријателки – Сара Реџиќ, модна креаторка

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Сара Реџиќ е модна креаторка, од Скопје.Таа е еден од прмерите за тоа дека ништо не е невозможно и треба да го следиме својот сон, љубов  и пасија за да станеме успешни , а и дека понекогаш образованието не значи животна определба. Имено, Сара заршува правен факултет , но бидејки модниот дизајн отсекогаш ја привлекува, во последните години, таа активно […]

Read more

Премиера на ”Европјани” во Драмски

18009377_1524353697584546_129467315_n

  “Со особено задоволство Ве поканувамe на премиерата на комедијата ЕВРОПЈАНИ  На 24 април 2017 година (понеделник) во Драмски театар Скопје (голема сцена), со почеток во 20,00 часот.” изјави  Мирко Мики Видоески, во чија режија е комедијата.

Read more

ЗОШТО ФИЛМОТ? – Елена Пренџова, кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год.

overlay

Елена Пренџова Кон филмот „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg), Синеплекс, Скопје Љубителите/ките на комедиите и познавачите/ките на холивудската продукција ќе се израдуваат на комедијата „Зошто тој?“ (Why Him?) од 2016 год. во режија на Џон Хамбург (John Hamburg) и по сценарио на Џон Хамбург и Иан Хелфер (Ian Helfer). Секако, меѓу […]

Read more

Тениски турнир на Тениски клуб Куманово и гости, по повод 11 Октомври

14670908_966037460167662_2693989704721693979_n

+ галерија Во сабота, на 15-ти Октомври, од 10 часот, на новите четири (4) тениски терени, до Спортска сала Куманово, ќе се оддржи тениски турнир за млади тенисери во категории црвен, портокалов, зелен тенис, до 14 и до 16 години. Турнирот се оддржува по повод 11 Октомври. На турнирот ќе учествуваат тенисерите од клубовите ТК Куманово 2010,  ТК Тумба, со […]

Read more

Караванот на слободата со голем мултимедијален хепенинг во Тетово!

14045880_1810907372457943_2413997607023469772_n

превземено од https://www.facebook.com/events/1479747315384785/ На големата сцена на Градскиот плоштад, тетовчани на 26.08.2016 година, уживаа во звуците на музиката на слободата отсвирена од Мухамед Ибраими, Пеце Суперхикс, Бени и Нон Стоп и домаќините Капурдат. Покрај многу музика, настанот беше збогатен со „Стихови на слободата“, ликовна работилница и изложба со заеднички наслов „Слобода во боја, дебата и видео проекции. Настанот започна од […]

Read more

“Најдобро“ од ЕМА

14111978_10210465065970953_575331134_n

ЕМА е ново и надежно име на нашата музичка сцена. Нејзиниот најнов сингл носи наслов “Најдобро“ и е љубовна поп балада спакувана во рок/аренби аранжман. Изведувач: ЕМА(https://www.fb.com/ema.com.mk) Тема: НАЈДОБРО Музика: Даниел Данн Текст: Ксенија Николова Аражман: Даниел Данн, Иле Спасев ПРОМОТИВНОТО ВИДЕО МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ И СПОДЕЛИТЕ ПРЕКУ СЛЕДНИОВ ЛИНК: https://www.youtube.com/watch?v=0l285MYy_Vc ЗА ИЗВЕДУВАЧОТ: Таа е дипломиран стручен забен техничар, […]

Read more

Караванот на слободата во Кавадарци

13912646_1808319846050029_5835706640506992281_n

превземено од https://www.facebook.com/events/289015991474833/ (повеќе на civil.org.mk) Караванот на слободата на Цивил Центар за слобода, проект на УСАИД, со голем мултимедијален хепенинг, ќе биде во Кавадарци на 19 август (петок). Бендовите Бени и Нон Стоп, Шутка Рома Рап, ПМГ Колектив и Смоук Шејкерс ќе настапат на големата сцена на Градскиот плоштад, со почеток во 20 часот. На сцената ќе настапат и […]

Read more

Излезе новиот сингл на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann) -” SUNSHINE”

13934948_1048310781885238_4118604713811106755_n

Излезе новиот синг на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann). Ова тема е навистина неверојатно и необично музичко остварување кое ќе допре до Вашите длабочини и ќе Ви внесе Сонце во душите https://www.youtube.com/watch?v=07ne6IRMjkc На фејсбук социјалната мрежа на која го презентираа настанот/синглот, тие напишаа: https://www.facebook.com/events/1073969106017233/ “Драги пријатели, фанови, соработници ова е нашиот нов сингл. Преслушајте, коментирајте, СПОДЕЛЕТЕ… […]

Read more
1 2 3 10