Category Archives: убавина

Модната дизајнерка Сара Реџиќ , вечерва, на Шеснаесетиот моден викенд Скопје

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Шеснаестиот моден викенд Скопје, започна вчера, на 22.10.2017, во Скопје, Х.Мериот. Во рамките на FWSK AW17/18 , вечерва на 23.10.2017 , од 20.оо часот, свое претставување ќе има и модната дизајнерка Сара Реџиќ, позната на македонската јавност по суптилниот и нежен начин на изразување низ модните креации, кое допира до срцата на љубителите на модата и нејзините клиентки. Се радуваме […]

Read more

Бесценета е радоста на моите клиентки и пријателки – Сара Реџиќ, модна креаторка

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Сара Реџиќ е модна креаторка, од Скопје.Таа е еден од прмерите за тоа дека ништо не е невозможно и треба да го следиме својот сон, љубов  и пасија за да станеме успешни , а и дека понекогаш образованието не значи животна определба. Имено, Сара заршува правен факултет , но бидејки модниот дизајн отсекогаш ја привлекува, во последните години, таа активно […]

Read more

Пролетта во Вашиот двор – Рајска градина

Брзиот и стресен начин на живот ги поттикнува луѓето во своето слободно време да се движат и да сакаат да бидат надвор од градот. Мало парче земја опкружено со зеленило е високо на листата на желбите, но многумина не се свесни дека кога ќе стигнете до тоа парче земја, градината со цвеќе, Вашето катче и градина од рајот, ќе мора […]

Read more

Што да сторите за побрз раст на косата

Сè што ви треба за прекрасна, здрава и долга коса се наоѓа во вашата кујна. Затоа наместо да трошите време и пари на хемиски производи, испробајте ги овие 2 маски. По само неколку користења ќе се зачудите од резултатите. Маска од банана Помешајте 2 изгмечени банани, 1 жолчка и супена лажица сок од лимон. Смесата нанесете ја на коса, замотајте […]

Read more

Интелигенција и харизма – Клеопатра

66445_kleopatra-lamparty

Клеопатра VII Филопатор (69 п.н.е.[1] – 12 август, 30 п.н.е.) — македонска кралица на Египет која владеел како фараон. Позната е како последен независен владетел на земјата бидејќи по нејзината смрт Египет станал римска провинција. Клеопатра била припадничка на Птоломејската династија која владеела со Стариот Египет, т.е. наследничка на еден од генералите на Александар Македонски кој ја презел контролата врз […]

Read more

Лукреција Борџија – Жртва или Змија?

maxresdefault

Портрет на жена од Бартоломео Венето, традиционално се претпоставува дека тоа е Лукреција Борџија Лукреција Борџија (18 април, 1480 – 24 јуни, 1519) била вонбрачна ќерка на Родриго Борџија, кој подоцна станал папа под името Александар VI, и неговата љубовница Веноза Катанеј. Нејзините браќа се Чезаре Борџија, Џовани Борџија и Хофре Борџија. Таа е член на моќната ренесансна фамилија Борџија. […]

Read more

СТУДЕНТКА ОД ЈУЖНОАФРИЧКА РЕПУБЛИКА ПРОГЛАСЕНА Е ЗА НАЈУБАВА ЖЕНА НА СВЕТОТ ЗА 2014

индекс

Во конкуренција од 124 убавици од целиот свет, за Мис на светот за 2014. Изберена е 22- годишна Rolene Strauss на вчерашниот натпревар кој е одржан во Лондон. За прва придружничка е прогласена Мис на Унгарија Edina Kulcsar а за втора придружничка е прогласена Мис на САД Elizabeth Safrit. Да се надеваме дека идната година и ние ке успееме  да […]

Read more