Category Archives: здравје

Тениски турнир на Тениски клуб Куманово и гости, по повод 11 Октомври

14670908_966037460167662_2693989704721693979_n

+ галерија Во сабота, на 15-ти Октомври, од 10 часот, на новите четири (4) тениски терени, до Спортска сала Куманово, ќе се оддржи тениски турнир за млади тенисери во категории црвен, портокалов, зелен тенис, до 14 и до 16 години. Турнирот се оддржува по повод 11 Октомври. На турнирот ќе учествуваат тенисерите од клубовите ТК Куманово 2010,  ТК Тумба, со […]

Read more

Ммммм…Моцарела:)

Mozzarella_cheese

Моцарела (италијански mozzarella) е вид млечен производ кој има потекло од италијанските региони Кампанија, Апулија, Базиликата и дел од Лацио. Се добива од млеко од биволица или од крава. Моцарелата е заштитен италијански прозивод кој наоѓа широка употреба во гастрономијата. Најчесто се јаде природна, заедно со шунка и масло или како прилог во салати: типична е салатата капрезе со домати, […]

Read more

ИШИЈАС

Ишијасот се карактеризира со болка во долниот дел на грбот, која преку колкот се спушта во задниот дел на ногата, а во одредени случаи ги зафаќа стапалото и прстите. Најчесто се јавува само на едната страна. Интензитетот на болката варира. Најголем дел од луѓето закрепнуваат без специфична терапија. ШТО ПРЕТСТАВУВА ИШИЈАСОТ? Ишијасот, познат уште и како лумбоишијалгија, претставува невралгија која […]

Read more

Здрави сексуални навики

Сексуално преносливите болести се важен фактор на ризик за развој на рак на гениталните органи и кај жените и кај мажите. ХПВ инфекцијата се поврзува со ракот на грлото и телото на матката, со ракот на вагината и вулвата кај жените, како и со ракот на пенисот и анусот кај мажите. Утврдено е дека сексуално преносливите болести се почести кај […]

Read more

ЦИСТИТИС

Циститис: Сè што треба да знаете за инфекцијата на мочниот меур Инфекциите на уринарниот тракт се чест здравствен проблем, особено кај женската популација. Според истражувањата, една од пет возрасни жени во текот на животот ќе се соочи со ова заболување. Во зависност од тоа кој дел од уринарниот тракт е зафатен, разликуваме дистална ИУТ (инфекција на мочен меур и уретра) […]

Read more

Причини за стерилитет кај мажи

01

Неможноста една двојка да зачне по најмалку 1 година незаштитен сексуален однос со нормална фреквенција се нарекува стерилитет. Поимот стерилитет треба да се разликува од поимот инфертилитет. Стерилитетот претставува неспособност за концепција (оплодување), а инфертилитетот означува неспособност бременоста да се одржи докрај, односно додека детето не биде способно за живот. Тоа значи дека инфертилната жена е способна за концепција, но […]

Read more

8 најчести предизвикувачи на алергија

Имуниот систем е составен од разни типови на специјализирани клетки, протеини, ткива и органи. Неговата главна функција е детекција на штетните микроорганизми и нивно уништување. Кога имуниот систем погрешно ќе детектира одреден алерген како штетен, тогаш и покрај тоа што алергенот не е опасен за организмот, се активираат имунолошки реакции со цел уништување на „штетниот патоген“. Во тој случај станува збор за […]

Read more

Пролетта носи депресија- не давајте се!!

Спротивно на мислењето дека за време на празниците сме најдепресивни, Индексот на очај кој беше составен од Гугл , покажал дека појавите на депресија, анксиозност, болка, стрес и замор , најмногу не потресуваат  во пролетта и летото. Оваа истражување покажа  дека овие пет симптоми, драстично се намалувааат за време на  празници, што и не е зачудувачки, но сосем а логично и без истражување. […]

Read more

Чај од коренот на бел слез – Домашен лекар

Чајот од бел слез (species althaeae) се употребува како средство за ублажување на кашлањето и како средство за полесно дишење што е последица од воспаленија на устата и грлото. Се користи во облик на чај кој што се подготвува така што една лажица од чајот се прелива со топла вода, се поклопува, почесто меша, процедува и пие. Не смее да […]

Read more

Да му помогнеме на Зоран Ѓорѓиевски – од СРЦЕ за СРЦЕ

  Да му помогнеме на Зоран Ѓорѓиевски Од срце за СРЦЕ Т- мобиле 070 143 116 ВИП 077 143 706 Бидете хумани: 100 денари + ддв ————————————————————————————————– 300 161 000 00 1061 – Комерцијална Банка. За Зоран Ѓорѓиевски се работи, момче на кое ИТНО му е потребна трансплантација на срце. ————————————————————————————————— ZORAN GJORGJIESKI Address : VEVCHANI STRUGA MACEDONIA Acc.no: 0230706249465 […]

Read more
1 2 3 4