Category Archives: занимливости

Златното време на ПОЕТЕСАТА /кралица Елизабета Прва од Англија (Video et taceo)

Elizabeth_I_(Armada_Portrait)

Елизабета I (англиски: Elizabeth I; 7 септември 1533 – 24 март 1603) — кралица на Англија, кралица на Франција (само титуларно) и кралица на Ирска од 17 ноември 1558 г., па сè до нејзината смрт. Понекогаш е попозната преку нејзините синоними како Кралицата-девица или Добрата кралица Бес. Кралицата Елизабета била петтиот и последен монарх од династијата Тјудори (претходните четири биле […]

Read more

Промоција на поетска збирка од Ирена Јурчева

22886168_1960529390631643_2976039077395088467_n

Вечерва, од 19-22 часот, издавачката куќа МЕТАНОЈА ја промовира поетската збирка ТАИНСТВА од авторката Ирена Јурчева. Промотор: Ефтим Клетников Музички илустрации: Емилија Славковска Место: Метаноја литературно кафе, Максим Горки 19, 1000, Скопје Време: четврток, 9 ноември, 19:00 часот Срдечно сте добредојдени!- велат од издавачката куќа.

Read more

Конкурс за „Есенски креативен мозаик“ (книжевно-поетска работилница), Дом на култура Кочо Рацин, Скопје

images

ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје објавува   КОНКУРС за „Есенски креативен мозаик“ (книжевно-поетска работилница) Место на одржување: Објект Дом на градежниците Рок за пријавување: 29 септември 2017               ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“- Скопје под покровителство на Град Скопје објавува Конкурс за учесници на книжевно-поетска работилница. Целта на работилницата е развивање на креативното мислење и […]

Read more

“Ајде заедно да ги истражиме ѕвездите и да ги покориме пустините…” – Симон Калајџиев

14021741_10210390317462963_661243240324700648_n

Симон Ка­лај­џи­ев е млад автор,  кој дип­ло­ми­ра во 2009 го­ди­на на Фа­кул­те­тот за ли­ков­ни умет­но­сти во Скоп­је во кла­са­та на про­фе­со­рот Ру­бенс Ко­ру­бин. Зад се­бе има пет са­мо­стој­ни из­лож­би, а учес­тву­вал и на два­на­е­сет груп­ни прет­ста­ву­ва­ња во зем­ја­ва и во странс­тво. Негова оми­ле­на те­ма  е ур­ба­ни­от пеј­заж, а па­ту­ва­ња­та му се па­си­ја. Воодушевен од културата на  источните земји се одлучил […]

Read more

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

Бесценета е радоста на моите клиентки и пријателки – Сара Реџиќ, модна креаторка

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Сара Реџиќ е модна креаторка, од Скопје.Таа е еден од прмерите за тоа дека ништо не е невозможно и треба да го следиме својот сон, љубов  и пасија за да станеме успешни , а и дека понекогаш образованието не значи животна определба. Имено, Сара заршува правен факултет , но бидејки модниот дизајн отсекогаш ја привлекува, во последните години, таа активно […]

Read more

Промоција на Антологија со 52 македонски актуелни поетеси- “Ова е моето последно молчење”

14717212_1220159291373594_439266256994562603_n

Утре, на ден 28.10.2016 година, со почеток во 19 часот, во Јавна соба, Скопје, во рамките на на Фестивалот на европската литература „BookStar“ 2016 е промоцијата на антологијата „Ова е моето последно молчење“, со поднаслов „Панорама на актуелни современи македонски поетеси“, во издание на Антолог. Приредувачки на Антологијата се Елена Пренџова и Оливера Доцевска, а промоторка и рецензентка е Весна […]

Read more

Нашиот Марко Андонов , НОВ БАЛКАНСКИ ШАМПИОН во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n

Тренинг – во спаринг борба со неговиот тренер Bob Gabersek. На третото отворено Балканско првенство во Kung Fu Wushu sanda борби, кое во текот на изминатиот викенд , 03.09.2016 гдина, се одржа во Нови Бечеј, Србија,  тринаесет годишниот Марко Андонов од Скопје, го освои првото место. Марко Андонов е новиот балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот […]

Read more

Книжевна вечер на авторот Ирена Павлова де Одорико

1381865_1416493002009800_6945839337738469800_n

Понеделник, 05.09.2016 година,  во 21 ч. во “Децата од нашата улица” ќе се одржи презентација на сите творештва на авторката Ирена Павлова де Одорико. Таа за своите дела вели дека претставуваат колаж од повеќето нејзини поеми кои го објаснуваат женскиот принцип ,се однесуваат на обидот на жените да излезат од рамките на куќното огниште и да се влезе во сферите […]

Read more

Излезе новиот сингл на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann) -” SUNSHINE”

13934948_1048310781885238_4118604713811106755_n

Излезе новиот синг на Даниел Данн Стојмановски и Марга Сол(Marga Sol feat. Dann). Ова тема е навистина неверојатно и необично музичко остварување кое ќе допре до Вашите длабочини и ќе Ви внесе Сонце во душите https://www.youtube.com/watch?v=07ne6IRMjkc На фејсбук социјалната мрежа на која го презентираа настанот/синглот, тие напишаа: https://www.facebook.com/events/1073969106017233/ “Драги пријатели, фанови, соработници ова е нашиот нов сингл. Преслушајте, коментирајте, СПОДЕЛЕТЕ… […]

Read more
1 2 3 12