Category Archives: живот

„ И тогаш Јаков му дари на Јосиф шарена облека“ , промоција на нова книга на Дарко Лешоски

19756880_10212929403380452_3326154793688752725_n

Промоција на нова поетска стихозбирка на Дарко Лешоски, ќе се оддржи вечерва 12 јули 2017, во Музеј на современа уметност – Скопје (https://goo.gl/maps/aVUjTFDS8tR2) со почеток во 20:00 часот. Влезот е слободен и отворен за сите. Музика: Sonja Ismail Ognenoska Поддржано од Stobi Winery – Винарија Стоби и “Milieukontakt Macedonia” (member of Milieukontakt International Network) ” Нема да ја отвори никој […]

Read more

Хуманитарен настан на Поетри слем Македонија, на 19 Јули, 21 часот во МКЦ Клуб ресторан

12417540_539924142854840_7296889458379549622_n

” Девојки и момци, како сте? како се разладувате по жештиниве? Поетри слем мк ви пишува да ве „мобилизира“ за вонреден хуманитарен слем-настан. ХУманитарниот слем астан ќе се оддржи на 19-ти Јули во 21 часот во МКЦ Клуб ресторан во Скопје. Помагаме на семејна жена од социјална група граѓани. Линк за детално инфо: http://start.mk/…/srce-da-ti-prepukne-mamo-ke-gledaat-decat… Може да се приклучат сите оние […]

Read more

Бесценета е радоста на моите клиентки и пријателки – Сара Реџиќ, модна креаторка

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Сара Реџиќ е модна креаторка, од Скопје.Таа е еден од прмерите за тоа дека ништо не е невозможно и треба да го следиме својот сон, љубов  и пасија за да станеме успешни , а и дека понекогаш образованието не значи животна определба. Имено, Сара заршува правен факултет , но бидејки модниот дизајн отсекогаш ја привлекува, во последните години, таа активно […]

Read more

Соопштение за јавност на “ГЛАСНО” – Здружение на текстилни и кожарски работници, Штип

gggggggggggggggggggggggg

Соопштение за јавност Здруженијата на граѓани, поддржувачи на оваа реакција, најостро го осудуваат минатонеделниот напад на канцеларијата на здружението ГЛАСНО во Штип, преку кој беа уништени прозорите и  таблата со логото на КУЦ (културно уметнички центар) ТЕКСТИЛ.  Сметаме дека овој напад е директен удар врз борбата за човекови права и слободата на здружување и изразување на граѓаните. Земајќи предвид дека […]

Read more

НОВО -Место и време на собирање на 1000 потписи за Оливера Доцевска и независна листа на кандидати за пратеници

zname-grcev-2

Објава на информација: ” Ве известуваме дека од вчера 28 Октомври 2016 година до 6-ти Ноември 2016 година, со работно време од 8.30 -19 часот, (и во сабота и недела, како и за време на пауза), Ќе се собираат 1000 потписи за кандидати за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија во ИЕ 2 (Куманово, Старо Нагоричане, Липково, Гази […]

Read more

Промоција на Антологија со 52 македонски актуелни поетеси- “Ова е моето последно молчење”

14717212_1220159291373594_439266256994562603_n

Утре, на ден 28.10.2016 година, со почеток во 19 часот, во Јавна соба, Скопје, во рамките на на Фестивалот на европската литература „BookStar“ 2016 е промоцијата на антологијата „Ова е моето последно молчење“, со поднаслов „Панорама на актуелни современи македонски поетеси“, во издание на Антолог. Приредувачки на Антологијата се Елена Пренџова и Оливера Доцевска, а промоторка и рецензентка е Весна […]

Read more

Тениски турнир на Тениски клуб Куманово и гости, по повод 11 Октомври

14670908_966037460167662_2693989704721693979_n

+ галерија Во сабота, на 15-ти Октомври, од 10 часот, на новите четири (4) тениски терени, до Спортска сала Куманово, ќе се оддржи тениски турнир за млади тенисери во категории црвен, портокалов, зелен тенис, до 14 и до 16 години. Турнирот се оддржува по повод 11 Октомври. На турнирот ќе учествуваат тенисерите од клубовите ТК Куманово 2010,  ТК Тумба, со […]

Read more

Повик за животни приказни на Македонската платформа против сиромаштија – МППС

slika-za-prikacuvanje

Во пресрет на 17 октомври, меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата Македонската платформа против сиромаштија – МППС, започнува интензивна медиа кампања. Подолу го споделуваме интегрално повикот на МППС: ” Драги пријатели, познати и непознати … Ако ве мачи вас или вашите блиски СИРОМАШТИЈА, НЕВРАБОТЕНОСТ, БЕСПАРИЦА, раскажете ни ја таа животна приказна БЕЗ СРАМ, НЕ СТЕ САМИ, повеќе од 1 000 […]

Read more

Голема донација од Република Турција за децата од Општина Студеничани

14619957_1127526680633743_278718066_n

Вчера, на ден 06.10.2016 година ( четврток) во просториите на ОУ,,МУСТАФА КЕМАЛ АТАТУРК,, Долно Количани – Скопје, од страна на директорот на училиштето м-р Сабри Имер беа доделени зимски обувки за учениците од Централното и подрачните училишта во Вртекица , Горно Количани , Црвена Вода . Оваа донација , со вредност од над 10 000 евра , е обезбедена од […]

Read more

Кој ќе ја плати сметката? – Искреноста во настапите на Џабир Дерала

10474503_266988283493182_1801751247227078950_n-2

фотографија  Цивил – Центар за слобода Џабир Дерала(Xhabir Deralla) е роден во 1967 година во Тетово. Студирал Историја на филозофијата на Скопскиот Универзитет. Од 1988 до 2000 година бил новинар и уредник. Работел во Млад борец, Пулс, Студентски Збор (1988-1993). Бил програмски директор на Студентското Радио во периодот од 1994 до 1995 година.Во граѓанското општество е активен од 1990 година. […]

Read more
1 2 3 29