Category Archives: свет

Интервју со Трајче Кацаров -” Во нашава страдалница, под партиските јорганчиња се котат само празнини”

trajce-kacarov-550x300

” Блаже Конески рекол: Јазикот е нашата татковина. Кога ќе го изгубиме, ојде татковината. Ако ни е дојдено до тоа, тогаш нема за што да се грижиме. Големите , светките јазици се борат да имаат што поголема територија на владеење, измислуваат глобализација, ние гледаме да го изгубиме и просторот што би можеле да го споредиме со лифт за двајца.” – […]

Read more

Излезе од печат Антологија на македонска поезија на кинески јазик – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”)

1909162_10200746239577019_966690298_o

  Деновиве од печат излезе Антологијата на современата македонска поезија – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) на кинески јазик. Антологијата е печатена во Тајван , од издавачката куќа Showwe.tw и опфаќа 14 извонредни поети од Македонија. Преводот е на еминентниот поет и лауреат д-р Kuei-shien Lee од Тајван, а приредувач е адвокатката и поетеса Оливера Доцевска од […]

Read more

Трајче Кацаров и Славе Николовски-Катин прогласени за почесни членови на Литературното друштво „Григор Прличев“ во Австралија

98a582b66f9604c5e197e648c3b2d22e_L

Минатиот петок, 31 март, во просториите на Литературното друштво „Григор Прличев“ во Австралија, се одбележа 39- годишницата од формирањето на Друштвото. На средбата, почесниот претседател Душан Ристевски, ја изнесе нацрт Програмата за одбележување на 40 годишницата на Друштвото, кога во наредната јубилејска година се планираат повеќе активности меѓу кои и ќе се издаде Монографија од Друштвото, Антологија со поезија, Архив […]

Read more

Продолжува традицијата на фестивалот Крик на жената (Woman Scream )

African girl laying with face on hands in park.

Во Република Македонија ,  на 28-ми Март 2017, ќе се оддржи по втор пат Меѓународниот фестивал на поезија и уметност – Крик на жената или Woman Scream , ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI),кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на  Jael Uribe, како Претседател на MPI. […]

Read more

НАЈАВА за фестивалот Woman Scream, Меѓународен фестивал на поезија и уметност

Poster Woman Scream 2016 (Horizontal) small

На ден 28.03.2016 година , со почеток во 20 часот, во МКЦ (Клуб ресторан), во Скопје, ќе се оддржи фестивалот Woman Scream ,  Меѓународен  фестивал на поезија и уметност, ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI), кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на Jael Uribe, како Претседател […]

Read more

Војната предизвикува глад- Жозе Грацијано да Силва

15096519143_76595bb32b_b

“Руралниот развој и безбедноста на храната завземаат централно место во глобалниот одговор на бегалската криза. Војна предизвикува глад и глад, исто така, ги убива и ги принудува луѓето да си заминуваат од нивните домови.” – изјави ФАО генералниот директор Жозе Грацијано да Силва. Извор: bit.ly/1KBMsyD European Year for Development 2015 ‪#‎EYD2015‬ ‪#‎foodsecurity‬

Read more

Франс Тимерман за Агендата 2030-та за одржлив развој на ООН

Big_Crunch-_Frans_Timmermans

“Целите на одржливиот развој не се само за некои земји, туку и за сите земји” Франс Тимерманс со овие зборови ја поздравува  Агенда 2030, во говорот одржан на самитот на одржлив развој на Обединетите нации. # GlobalGoals # SDGs # Action2015

Read more

Честит Курбан Бајрам на граѓаните на Република Македонија од исламска вероисповест им посакува Будност.мк

Istiqlal Mosque Eid ul Fitr Jamaah 2

Будност.мк им посакува среќен Курбан Бајрам на своите пријатели и читатели од исламска вероисповест! Курбан Бајрам — голем исламски празник кој трае 7 дена (10-13 зулхиџет, односно дванаесеттиот месец според арапскиот календар) и се вика таканаречениот празник на жртвата затоа што тогаш се принесува жртва – курбан, обично овни и им се делат на сиромасите. На првиот ден од празникот […]

Read more

Заклучните согледувања на Комитетот за човекови права на ОН за Македонија

2000px-Flag_of_the_United_Nations.svg

Во прилог е неофцијалниот превод на Заклучните согледувања на Комитетот за човекови права на ОН за Република Македонија, по разгледувањето на 2 и 3 јули на 3-от периодичен извештај по Пактот за граѓански и политички права: Неофицијален превод од англиски ПРЕЛИМИНАРНА НЕРЕВИДИРАНА ВЕРЗИЈА Комитет за човекови права на Обединети нации Заклучни согледувања за третиот периодичен извештај на  Република Македонија* 1. […]

Read more

Трамп или Хилари?Кој ќе биде следниот Претседател на САД?

8567813820_57dc199e5f_o_d

Доналд Џон Трамп, сениор роден на (14 јуни 1946) е американски деловен магнат, автор и телевизиска личност. Тој е претседател и извршен директор на ,,Организација Трамп’’, градежно претпријатие со седиште во САД. Трамп е исто така основач на ,,Трамп институции за забава’’, кои работат со бројни казина и хотели низ целиот свет. Екстравагантниот животен стил на Трамп и самоуверениот начин […]

Read more
1 2 3 8