Category Archives: регион

“ENCHANTÉ ” Изложба на Мирослав Масин во Словенија

23559674_1962311057314667_1639922701899825641_n

Од 19-ти ноември до 3-ти декември 2017 , во галерија Кос во Љубљана, ќе биде поставена изложбата на Мирослав Масин “ENCHANTÉ ” . „Ашанте“ преставува сублимат на неговите поранешни циклуси. Мирослав Масин е роден во 1963 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 1988 година и е член на Македонското здружение на ликовни уметници (ДЛУМ). Во перидот […]

Read more

Потпишани договори со 12 граѓански здруженија за поддршка на проекти за социјална инклузија на старите лица

22885851_10214983202041947_569536857568890558_n

текстот е превземен од ckrm.org.mk Во рамките на Регионалниот проект „Преземање на акција за социјална инклузија на старите лица“ финансиран од Европската унија, финансиски поддржан од Австрискиот Црвен крст и Австриската агенција за развој, Црвениот крст на Република Македонија и здружението Хуманост како зеднички партнери во проектот, објавија повик до граѓанските здруженија за поддршка на проекти за социјална инклузија на […]

Read more

Марина Мијаковска, Елена Пренџова и Калош Челику на 10-то издание на “Трирема на јонска поезија” во Албанија

18893074_10210817086435684_125874820665314382_n

На крајот од септември, поточно од 29-ти септември до 1-ви октомври 2017 година, во Саранда, Албанија ќе се одржи единаестото издание на најголемиот интернационален поетски фестивал во Албанија. Поетскиот фестивал е во организација на „Јонскиот креативен клуб“ и на меѓународно признаените поети Дашамир Мало , Агим Мато и Пајтим Чауши. Ова година Македонија ќе ја претставува поетесата Марина Мијаковска, Елена […]

Read more

За монструозноста и гебелштината врз Македонците во Македонија и на меѓународно ниво- Оливера Доцевска

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n-2-392x280

Пишува Оливера Доцевска Со години наназад сведоци сме како меѓународната заеница молчи и со молчење ги оправдува и поттикнува нeгирањата на идентитетот на еден цел народ , на македонското прашање, македонците како етникум и Македонија како држава,  а и домашната јавност, дури и граѓанскиот сектор притиснати од меѓународната заедница. Никој не се осмелува да се зафати со ова прашање, да […]

Read more

“Зимзелен лист во албумот на мојот живот”- Агим Ѓакова (Agim Gjakova), Косово

12088010_893417400746549_9017310582158190657_n

Агим Ѓакова,  од Косовскиот ПЕН – центар, (превземена реченица од утрински.мк): „Убавината е една од состојбите на возвишеното се’ со цел да се создава убава книжевност за човештвото. Поезијата го претставува внатрешниот свет на авторот, но таа не треба да остане внатре туку, напротив, треба да се отвори и тоа да го видат сите. Се’ она што се содржи во […]

Read more

Фрањо Франчич – Поетот кој ја преведе “Зајди, Зајди” на словенечки јазик

16473017_1853746141506939_7496065677917979772_n

Општината Пиран,(сместена на Пиранскиот полуостров , во близина на Порторож, Словенија, словенечко приморје), на 07.02.2017 година, словенечкиот културен празник го прослави со свечена манифестација “Струни на поезија” , со доделување на признанието  “Тартини”, во аудиториумот на Порторож. Домаќинот на вечерта, градоначалникот на Пиран, Питер Босман (Piter Bossman) ја ja додели наградата за исклучителни достигнувања во областа на културата на писателот, […]

Read more

Нашиот Марко Андонов , НОВ БАЛКАНСКИ ШАМПИОН во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n

Тренинг – во спаринг борба со неговиот тренер Bob Gabersek. На третото отворено Балканско првенство во Kung Fu Wushu sanda борби, кое во текот на изминатиот викенд , 03.09.2016 гдина, се одржа во Нови Бечеј, Србија,  тринаесет годишниот Марко Андонов од Скопје, го освои првото место. Марко Андонов е новиот балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот […]

Read more

ТРИРЕМА НА ЈОНСКА ПОЕЗИЈА, Саранда , Албанија

2015-09-26 18.14.59 (2)

На крајот на септември,ова година,  во Албанија, Саранда, се одржа деветото издание на поетскиот настан Трирема на Јонска поезија, во периодот помеѓу 25-27 септември. Со поздравен говор на Градоначалникот на Саранда, и на Претседателот на Клубот на Јонски креатори Агим Мато , и признатиот поет и веќе познат на Македонската јавност , Дашамир Мало, започна настанот, кој зближи поети од […]

Read more

Честит Курбан Бајрам на граѓаните на Република Македонија од исламска вероисповест им посакува Будност.мк

Istiqlal Mosque Eid ul Fitr Jamaah 2

Будност.мк им посакува среќен Курбан Бајрам на своите пријатели и читатели од исламска вероисповест! Курбан Бајрам — голем исламски празник кој трае 7 дена (10-13 зулхиџет, односно дванаесеттиот месец според арапскиот календар) и се вика таканаречениот празник на жртвата затоа што тогаш се принесува жртва – курбан, обично овни и им се делат на сиромасите. На првиот ден од празникот […]

Read more

Молотови коктели фрлени врз полицијата во Атина

atina_protetsti_reformi

Канал 77 : Грчката полиција соопшти дека група анархисти синоќа ја нападнале полицијата со молотови коктели пред полициската станица во центарот на Атина, по што дошло до судири со нив, при што еден полицаец е повреден. превземено

Read more
1 2 3