Category Archives: европа

Утре во Осло, нашиот Марко Андонов , балкански шампион во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n-860x280

Утре во Bygdøhus Sports Hall, Huk Aveny 45, 0287 Oslo, од 15.00 до 16.30 ч.ќе настапи  македонската Wushu репрезентација во која и Марко Андонов. Марко Андонов е балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот медал во 2016 година стаса во конкуренција на јуниори од Бугарија, БиХ, Македонија, Србија, Унгарија и Чешка.

Read more

“Хрониките на детството горат, топлината не умира ” – Тониа Пасола, ( Tònia Passola ), Каталонија, Шпанија

terceras

Тониа Пасола, (  Tònia Passola ), Каталонија, Шпанија Тониа Пасола е поет на каталонски јазик кој е роден во Барселона. Се здобива со диплома по Историјата на уметност на Универзитетот  Автонома (Autonoma) во Барселона . Професор е по  каталонски јазик и литература во средно училиште. Таа е автор на : Небесен бунтовник (2000, “Роса Leveroni Cadaqués- награда”); Сензуалноста на тишината (2001 година […]

Read more

Фрањо Франчич – Поетот кој ја преведе “Зајди, Зајди” на словенечки јазик

16473017_1853746141506939_7496065677917979772_n

Општината Пиран,(сместена на Пиранскиот полуостров , во близина на Порторож, Словенија, словенечко приморје), на 07.02.2017 година, словенечкиот културен празник го прослави со свечена манифестација “Струни на поезија” , со доделување на признанието  “Тартини”, во аудиториумот на Порторож. Домаќинот на вечерта, градоначалникот на Пиран, Питер Босман (Piter Bossman) ја ja додели наградата за исклучителни достигнувања во областа на културата на писателот, […]

Read more

Нашиот Марко Андонов , НОВ БАЛКАНСКИ ШАМПИОН во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n

Тренинг – во спаринг борба со неговиот тренер Bob Gabersek. На третото отворено Балканско првенство во Kung Fu Wushu sanda борби, кое во текот на изминатиот викенд , 03.09.2016 гдина, се одржа во Нови Бечеј, Србија,  тринаесет годишниот Марко Андонов од Скопје, го освои првото место. Марко Андонов е новиот балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот […]

Read more

Gema Bocardo Clavijo (Шпанија) – Мостови , ѕидови и ” Зајди , зајди јасно Сонце”

11988234_883646748390281_3281234617213835752_n (2)

Пишува Оливера Доцевска – “Мостови , не ѕидови” – Хема Бокардо GEMA BOCARDO CLAVIJO (Шпанија), е  почитувач на македонската култура, посебно на македонската песна и поезија. Нејзина голема желба,  на меѓународниот поетски фестивал во Саранда, “Трирема на Јoнска поезија”, во организација на Клуб на Јонски креатори  (Агим Мато и Дашамир Мало),   беше  да ја слушне, во живо ”  Зајди, […]

Read more

СО БРОДОТ ШТО ПОТОНА, МАЛТА ИСПЛОВИ ВО ОКЕАНОТ НА ФИЛМСКАТА УМЕТНОСТ

11863345_10205776898314074_2472708983699643710_n

Елена Пренџова (Кон филмот „Симшар“ на Ребека Кремона, Kukumajsa Productions, Cinedays, Скопје, 2015)   Да се потсетиме на еден убав настан. Сите присутни во салата на киното Фросина при МКЦ на 17. ноември минатата година беа дел од историјата – ја имаа честа да го гледаат првиот национален малтешки игран филм. Воедно, ова беше премиерното прикажување на малтешки филм во […]

Read more

НАЈАВА за фестивалот Woman Scream, Меѓународен фестивал на поезија и уметност

Poster Woman Scream 2016 (Horizontal) small

На ден 28.03.2016 година , со почеток во 20 часот, во МКЦ (Клуб ресторан), во Скопје, ќе се оддржи фестивалот Woman Scream ,  Меѓународен  фестивал на поезија и уметност, ширум светот познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI), кој потекнува од Доминиканската република и е координиран , на меѓународно ниво од страна на Jael Uribe, како Претседател […]

Read more

Граѓаните и граѓанките на Македонија маршираа заедно за родовата рамноправност – 2-р Марш за родова рамноправност 2016(+ галерија)

2016-03-08 11.58.30 ЦОПИ

Почитувани, Вчера, на ден 08.03.2016 година, во 12 часот, на градскиот плоштад, во Куманово, тргнувајќи од Архив и поранешно Kино Напредок, преку градскиот плоштад до споменикот на Жената борец- Кумановка, пред Центарот за култура, со мирен 2-р Марш за родова рамноправност 2016 , со мирен 2-Р МАРШ ЗА РОДОВА РАМНОПРАВНОСТ 2016, се одаде почит кон сите оние кои го дале […]

Read more

ТРИРЕМА НА ЈОНСКА ПОЕЗИЈА, Саранда , Албанија

2015-09-26 18.14.59 (2)

На крајот на септември,ова година,  во Албанија, Саранда, се одржа деветото издание на поетскиот настан Трирема на Јонска поезија, во периодот помеѓу 25-27 септември. Со поздравен говор на Градоначалникот на Саранда, и на Претседателот на Клубот на Јонски креатори Агим Мато , и признатиот поет и веќе познат на Македонската јавност , Дашамир Мало, започна настанот, кој зближи поети од […]

Read more

Молотови коктели фрлени врз полицијата во Атина

atina_protetsti_reformi

Канал 77 : Грчката полиција соопшти дека група анархисти синоќа ја нападнале полицијата со молотови коктели пред полициската станица во центарот на Атина, по што дошло до судири со нив, при што еден полицаец е повреден. превземено

Read more
1 2 3 4