Category Archives: вести

“Самодовербата и социјалната инклузија – предуслов за достоинствено стареење”

17021438_1303056703135912_2940158589136395139_n

На ден 18.12.2017 година,(понеделник) , од 10-12 часот, во рамките на проектот “Самодовербата и социјалната инклузија – предуслов за достоинствено стареење”, проект на Јустиција, во просториите на Центар за култура Куманово, мала сала Кубус, ќе се оддржи работилница на тема – Здраво старење, благодетите на спокој во стари денови и избегнување на стресни ситуации.                        (Проектот се реализира како […]

Read more

Текстилна работничка: Моите деца не ги виделе ни Охрид, ни Дојран!

5279093949_25de4825b4_b

преземено од civilmedia.mk Од архивата на ЦИВИЛ, 23/05/2017… Текстилна работничка од Источна Македонија, со 19-годишно работно искуство, самохрана мајка на две веќе полнолетни деца, пред камерите на ЦИВИЛ Медиа, ја раскажува својата животна приказна и голготата на текстилните работнички. Јас имам работено 19 години во конфекција, од кои само 13 се платени со пензиско и инвалидско осигурување. За сите овие […]

Read more

О2 Коалицијата со барања до Заев за зголемена заштита на животната средина

protest3

превземено од civilmedia.mk На прес-конференција Граѓанската иницијатива „О2 Kоалиција за чист воздух“ заедно со граѓански здруженија и иницијативи, активисти од цела Македонија изјавија дека вечерва во 18:30 ќе поднесат барање до г. Зоран Заев, Претседател на Владата на Македонија, за редистрибуција на буџетските средства кон зголемена заштита на животната средина, намалување на загадувањето и запирање на рудниците, со обезбедување на средства не […]

Read more

Да му дадеме шанса на Мирот , да ја прославиме Нобеловата награда за Мир(и во Македонија) на ICAN

24774811_1358439577618512_5490486338316963696_n

Зошто? Во недела,на 10 декември, од 12-14 часот во Јавна соба,во Скопје, по повод доделувањето на Нобеловата награда за мир на ICAN чиј член и поддржувач од самиот нејзин почеток е и Новинари за човекови права (Македонија), ќе има пренос од доделувањето на наградата, чашка муабет и сликање за одбележување на последниот ден на кампањата за родово базирано насилство. Како […]

Read more

Хипокризија или (застанете малку!)…?

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n-2-392x280

Пишува Оливера Доцевска Денес , додека мирно одмарав, по напорниот работен ден  и со пола око ги гледав вестите на Телма, некој од дома присутните ми сврте внимание на тоа дека се прави нова математиката Зијадин Села да стане Вицепремиер, додека на седиштето на неговата партија го нема знамето на Република Македонија, дека таквиот однос и на Зијадин Села и […]

Read more

Средба на Зеид Раад Ал Хусеин ( Висок комесар за човекови права на УН) со домородните организации во Гватемала

28389235951_f368cf86dc_b

Високиот комесар за човекови права на Обединети нации, Зеид Раад Ал Хусеин на 17-18 ноември, 2017, ја посети Гватемала.Во таа прилика тој изјави: “Ги повикувам властите на Гватамала да го гарантираат целосното уживање на правата на домородните народи … Исто така, многу сум загрижен поради присилното иселување на домородните луѓе, спротивно на стандардите за човекови права,кои доведоа до повеќе понатамошни […]

Read more

Недела на грижа за стари лица

Flag_of_the_Red_Cross.svg

Почитувани, По повод Неделата за грижа за стари лица,Јустиција ќе спроведе и ќе учествува во повеќе активности со Црвен крст на Република Македонија, Инклузива М, Црвен крст Куманово, Здружение на пензионери за периодот од 21.11.-24.11.2017 година. Во прилог , агендата. Придружете ни се ДЕН, ЧАС , АКТИВНОСТ, МЕСТО 21.11.2017 (вторник), во просториите на Црвен крст на Македонија, Скопје 10.00 – […]

Read more

Утре во Осло, нашиот Марко Андонов , балкански шампион во Kung Fu Wushu sanda борби

14264968_178414752591338_7860756710807256527_n-860x280

Утре во Bygdøhus Sports Hall, Huk Aveny 45, 0287 Oslo, од 15.00 до 16.30 ч.ќе настапи  македонската Wushu репрезентација во која и Марко Андонов. Марко Андонов е балкански јуниорски Wushu шампион за 2016 г. Марко до златниот медал во 2016 година стаса во конкуренција на јуниори од Бугарија, БиХ, Македонија, Србија, Унгарија и Чешка.

Read more

“ENCHANTÉ ” Изложба на Мирослав Масин во Словенија

23559674_1962311057314667_1639922701899825641_n

Од 19-ти ноември до 3-ти декември 2017 , во галерија Кос во Љубљана, ќе биде поставена изложбата на Мирослав Масин “ENCHANTÉ ” . „Ашанте“ преставува сублимат на неговите поранешни циклуси. Мирослав Масин е роден во 1963 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 1988 година и е член на Македонското здружение на ликовни уметници (ДЛУМ). Во перидот […]

Read more

Промоција на книгата „Живот во кутија“ на Томислав Кежаровски

23548121_10214874056625112_1552318677_n

Утре, на ден 16.11.2017 година, од 18-20 часот, во просториите на ФОН Универзитетот, ќе се одржи промоција на книгата „Живот во кутија“ на Томислав Кежаровски. Томислав ќе напише на настанот креиран на фејсбук по овој повод: “Почитувани пријатели, колеги, другарки и другари соборци, дами и господа, ми претставува огромно задоволство да ве поканам да присуствувате на промоцијата на мојата прва […]

Read more
1 2 3 35