Author Archives: будност.мк

Повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’

index

ЦМА КРИК објавува повик на учесници за работилница на тема ’’Медиумска писменост’’ Кога: Работилницата ќе се реализираа во понеделник, 19 јуни 2017 година, 18:00 – 20:00 ч. Каде: Младински центар КРИКНИ, Скопје Ул. Караџица бр. 6, Пржино, https://goo.gl/maps/2HzoMvMFt652 Повеќе за оваа работилница: Целите на работилницата се да се подигне свеста кај младите за медиумската писменост, да се упатат како да ги препознаваат пропагандите […]

Read more

“ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – Стоп за неправдите”- Прес – конференција на Зелена Лупа и Јустиција

1625503_755788017862786_5030143734473836924_n

Здружението за истражување, анализи и развој “ Зелена Лупа- Скопје ” и Здружение Јустиција , со особена чест и задоволство Ве покануваат да учествувате  на настанот – пресконференција на тема “ГРАЃАНИТЕ БАРААТ ПРАВДА – СТОП ЗА НЕПРАВДИТЕ”, која ќе биде организирана на ден 13 јуни ( вторник ) во Клуб на Новинари со почеток во 12 часот на која официјално ќе биде прогласен почетокот на […]

Read more

Бесценета е радоста на моите клиентки и пријателки – Сара Реџиќ, модна креаторка

17861825_10211178687718041_4984156449670714332_n

Сара Реџиќ е модна креаторка, од Скопје.Таа е еден од прмерите за тоа дека ништо не е невозможно и треба да го следиме својот сон, љубов  и пасија за да станеме успешни , а и дека понекогаш образованието не значи животна определба. Имено, Сара заршува правен факултет , но бидејки модниот дизајн отсекогаш ја привлекува, во последните години, таа активно […]

Read more

Иницијатива на Јустиција за Мораториум од 20 години за етнички и верски прашања, објекти, симболи и обележја

2000px-hatespeech-svg

Почитувани  граѓани /ки , медиуми и мисии на меѓународни организации, Ова Иницијатива ја покренуваме со цел  ПОТПИШУВАЊЕ НА: 1.   МОРАТОРИУМ ОД 20 ГОДИНИ ЗА ГРАДЕЊЕ И ПОСТАВУВАЊЕ НА ЕТНИЧКИ И ВЕРСКИ ОБЈЕКТИ И СИМБОЛИ 2. МОРАТОРИУМ ОД 20 ГОДИНИ ЗА ЕТНИЧКИ ПРАШАЊА од СИТЕ ПОЛИТИЧКИ И ВЕРСКИ СУБЈЕКТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, кои имаат најголемо влијание и по структура и […]

Read more

“Хрониките на детството горат, топлината не умира ” – Тониа Пасола, ( Tònia Passola ), Каталонија, Шпанија

terceras

Тониа Пасола, (  Tònia Passola ), Каталонија, Шпанија Тониа Пасола е поет на каталонски јазик кој е роден во Барселона. Се здобива со диплома по Историјата на уметност на Универзитетот  Автонома (Autonoma) во Барселона . Професор е по  каталонски јазик и литература во средно училиште. Таа е автор на : Небесен бунтовник (2000, “Роса Leveroni Cadaqués- награда”); Сензуалноста на тишината (2001 година […]

Read more

Промоција на драмата “Со вкус на овошен сладолед ” на Трајче Кацаров во Куманово

18034167_1897553243862681_2106585307977695795_n

  Во Центарот за култура – Трајко Прокопиев , во Куманово , утре, 22.04.2017 година во 12 часот ,  ќе се оддржи промоција на драмата на Трајче Кацаров “Со вкус на овошен сладолед”. Промотор на  книгата ќе биде Гоце Ристовски, а модератор Оливера Доцевска.

Read more

Кога би погледнал одблизу (Si te fijaras bien) – Густаво Вега Мансила ( Gustavo Vega Mansilla)

03_d_PLACA_postal [Resolución de Escritorio] [Resolución de Escritorio]

Густаво Вега Мансила е роден во León, во 1948 година, но престојува во Барселона (Шпанија), од 1972 година . Дипломирал на Филозофскиот факултет на Универзитетот Свети Тома Аквински во Рим, Филозофија и уметност (спец. Филозофија) на Универзитетот во Барселона и Настава на Универзитетот во Леон. Докторира Шпанска филологија на  Филолошкиот факултет на Универзитетот во Барселона. Насловот на неговата теза е […]

Read more

Премиера на ”Европјани” во Драмски

18009377_1524353697584546_129467315_n

  “Со особено задоволство Ве поканувамe на премиерата на комедијата ЕВРОПЈАНИ  На 24 април 2017 година (понеделник) во Драмски театар Скопје (голема сцена), со почеток во 20,00 часот.” изјави  Мирко Мики Видоески, во чија режија е комедијата.

Read more

“Зимзелен лист во албумот на мојот живот”- Агим Ѓакова (Agim Gjakova), Косово

12088010_893417400746549_9017310582158190657_n

Агим Ѓакова,  од Косовскиот ПЕН – центар, (превземена реченица од утрински.мк): „Убавината е една од состојбите на возвишеното се’ со цел да се создава убава книжевност за човештвото. Поезијата го претставува внатрешниот свет на авторот, но таа не треба да остане внатре туку, напротив, треба да се отвори и тоа да го видат сите. Се’ она што се содржи во […]

Read more

“Часот на самракот” – од авторот Куеи Шиен Ли (Kuei- Shien Lee), Тајван

17361708_10206519864474033_2258571489925030272_n

Д-р Kuei-shien Lee – Куеи-шиен Ли е роден 1937 година.Тој е тајвански автор и поет. Дипломирал на  Институтот за технологија во Таипеи. Почнува да пишува песни во 1953 година,  а од 1976 година станува член на Меѓународната академија на поети на Англија . Основач е на   P.E.N. Тајван во 1987 година кога  беше избран прво за заменик-претседател а потоа […]

Read more
1 2 3 74