Извршителите се зло во општество кое се темели на уставни начела за хуманост, социјална правда и солидарност

11200785_10206894168941175_7029296155317792234_n-2-392x280

Пишува Оливера Доцевска Во едно општество, како што е македонското , кое се темели на основни уставни начела на хуманост , социјална правда, солидарност и достоинство, Извршителите се алатка за нехуманост , неправда, па во врска со потишаниот Меморандум помеѓу МТСП и Комора на извршители, повеќе од јасно за секој правник е дека новата мерка за заштита од Извршителите не […]

Read more

Жени кои го променија светот – Вероника Франко, куртизана поетеса, Венеција (1546-1591)

Seguace_JacopoTintoretto_Ritratto_di_signora

Будност.мк Ви посакува Среќна Нова 2018 година, со зборовите (од филм) на една од најзначајните поетеси на средновековието, Вероника Франко, италијанска поетеса – куртизана, од 16 век, од време кога во Венеција само на куртизаните им било дозволено да учат и влегуваат во библиотеки. https://www.youtube.com/watch?v=tIwz8J7rlOI Таа била обвинета за вештерство од инквизицијата, но обвиненијата биле отфрлени под влијание на благородништвото. […]

Read more

“Поетите и поетесите не треба да се плашат од смртта, ниту да се надеваат на бесмртност” – Елена Пренџова, Мини прирачник за поезија

25550132_1531535323567276_3122516794220635944_n

Вчера, на 26.12.2017 година, пред преполната сала на Кинотека на Македонија, Елена Пренџова ја промовира својата нова книга на есеи за поезија наречена “Мини прирачник за поезија”. Промотор на книгата беше проф. д-р. Иван Џепароски, а модераторка Христина Ѓорѓиевска. Промоција беше пријатно изненадување, пред и се затоа што траеше нормално и кратко, без предолги промоторски говори, со интересна реч на […]

Read more

Ние сме медиумите – мултимедијален настан на Цивил Центар за слобода

slobodni-izbori-1

Вчера на 18 декември 2017 година, од 13-15 часот во просториите на Клуб на новинари , Скопје се оддржа мултимедијалниот настан на ЦИВИЛ „Ние сме медиумите“ на кој се  промовира публикација посветена на граѓанското новинарство . Како што ќе напишат  од Цивил Центар за слобода на нивната фејсбук страница i civilmedia.mk: “Публикацијата е дел од проектот Граѓански објектив посветен на […]

Read more

“Самодовербата и социјалната инклузија – предуслов за достоинствено стареење”

1625503_755788017862786_5030143734473836924_n

На ден 18.12.2017 година,(понеделник) , од 10-12 часот, во рамките на проектот “Самодовербата и социјалната инклузија – предуслов за достоинствено стареење”, проект на Јустиција, во просториите на Центар за култура Куманово, мала сала Кубус,  се оддржа прва од осумте предвидени работилници , на тема – Здраво старење, благодетите на спокој во стари денови и избегнување на стресни ситуации. Надлежните органи    […]

Read more

Премиера на “ЕНЦИ – МЕНЦИ ОДДЕЛЕНЦИ “на Трајче Кацаров во Штип

18010212_10209827954755352_6255055751837968338_n

На 22.12.2017 година во НУЦК „Ацо Шопов“ на  „Сцена 100“ , во 20.30 часот, ќе биде премиерата на авторскиот проект на Трајче Кацаров , “ЕНЦИ – МЕНЦИ ОДДЕЛЕНЦИ”. Во претставата настапуваат  АНА МАРКОВСКА, ТАЊА МИТЕВА, РОСАНА БАДЕВА, КРИСТИНА ЛАЗОВА, СОЊА ПИЛАТОВА, БОРЧЕ МАНЕВ, СТЕФАН МИХОВ, ЈАКОВ ТРАЈАНОВ И ТРАЈЧЕ ЈОВАНОВ. КОРЕОГРАФИЈА: БЛАГОЈ ЏОЏЕВ МУЗИКА И МУЗИЧКА ИЛУСТРАЦИЈА: ЕФТИМИЈА ЈОВАНОВА   […]

Read more

Тажен е денот на човековите права (по повод 10-ти декември)

IMG_0533

преземено од civilmedia.mk Пишува Џабир Дерала “Јас имам една шема на исхрана. На пример, по овие лебариве, ако кифлата е 20 денари денеска, утре е 10 денара, а третиот ден е како кал, ама е пет денара. Значи, три такви кифли ќе си купиш, за 15 денари, ќе го поминеш денот.“ Вака еден велешанец им одговори на моите колешки Биљана […]

Read more

Текстилна работничка: Моите деца не ги виделе ни Охрид, ни Дојран!

5279093949_25de4825b4_b

преземено од civilmedia.mk Од архивата на ЦИВИЛ, 23/05/2017… Текстилна работничка од Источна Македонија, со 19-годишно работно искуство, самохрана мајка на две веќе полнолетни деца, пред камерите на ЦИВИЛ Медиа, ја раскажува својата животна приказна и голготата на текстилните работнички. Јас имам работено 19 години во конфекција, од кои само 13 се платени со пензиско и инвалидско осигурување. За сите овие […]

Read more

О2 Коалицијата со барања до Заев за зголемена заштита на животната средина

protest3

превземено од civilmedia.mk На прес-конференција Граѓанската иницијатива „О2 Kоалиција за чист воздух“ заедно со граѓански здруженија и иницијативи, активисти од цела Македонија изјавија дека вечерва во 18:30 ќе поднесат барање до г. Зоран Заев, Претседател на Владата на Македонија, за редистрибуција на буџетските средства кон зголемена заштита на животната средина, намалување на загадувањето и запирање на рудниците, со обезбедување на средства не […]

Read more

Да не се лажеме, не излажавте! – пишува Дијана Тахири

-52-279x300

превземено од civilmedia.mk Лето 2017, горештините почнаа паралелно со жешките обвиненија и барања за притвор  од Специјалното јавно обвинителство за долгогодишните криминалци кои владееjа со земјава и подземјето, на денот од истекувањето на рокот за поднесување обвиненија од СЈО. Долгоочекуван настан од целата македонска и меѓународна јавност, којшто се следеше со огромно внимание од сите нас. По спектаклот од прес-конференцијата […]

Read more
1 2 3 80